olej, tektura, 65 x 54cm sygn. p.d.: 1927 / Z. Kałuski Na odwrocie drukowana naklejka TPSP w Krakowie z 1935, wypełniona pismem maszynowym: Zygmunt Kałuski / Wnętrze kościoła o.o Bernardynów, Lwów; oraz naklejka TPSP we Lwowie z 1936, wypełniona atramentem: Kałuski Zygmunt / Wnętrze kośc. OO Bernardynów Lwów / olej / 140zł.
Malarz, kształcił się w Szkole Przemysłowej we Lwowie i w krakowskiej ASP u Pankiewicza i Malczewskiego. Studia uzupełniał w Paryżu, gdzie przyja¼nił się m.in. z Olgą Boznańską, Janem Cybisem, Mojżeszem Kieslingiem i Melą Muter. Nieznane są losy wojenne artysty, niewiele prac zachowało się z okresu międzywojennego. Kałuski wystawiał w krakowskim i lwowskim TPSP, był członkiem Związku Artystów Plastyków. Pod koniec życia mieszkał w podkrakowskich Bronowicach.
KAŁUSKI Zygmunt
Kałuski Zygmunt, syn Jadwigi i Józefa, urodził się 9 czerwca 1880 r w miejscowości Brody niedaleko Olszyny. Początkowo studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego i uczęszczał do Szkoły Przemysłowej we Lwowie. Kolejnym etapem jego edukacji były studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w pracowni Józefa Pankiewicza w latach 1910 -1912. Po zmianie pracowni uczestniczył w zajęciach Jacka Malczewskiego w latach 1912 -1914. Te dwie odmienne osobowości i temperamenty artystyczne zaważyły na jego dalszych poszukiwaniach. Po studiach wyjechał do Paryża. Do jego znajomych należeli: Olga Boznańska, Jan Cybis, Mojżesz Kisling, Mela Muter, Janusz Maria Brzeski i Artur Nacht Samborski. Niewiele wiadomo na temat losów prac nielicznie zachowanych z tego kresu oraz losów samego artysty podczas wojny. Jego powojenna twórczość wkroczyła na nową drogę. Charakterystyczne dla tego okresu są martwe natury z widocznymi wpływami Cezanne’a, inspirowane kolorystami traktowanie barwy, szczególne widoczne się w kompozycjach kwiatowych malowanych także w późniejszym okresie. Kolejnym etapem w twórczości artysty są portety i sceny z życia mieszkańców Bronowic, gdzie artysta osiadł pod koniec życia. Należał do ZPAP. Jego prace prezentowane były min: we Lwowie (XII Wystawa Zimowa) i Krakowie (IX Wystawa). Wraz z S.I. Witkiewiczem i V. Hofmanem brał udział w wystawie 60-lecia Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem. Zmarł w Krakowie 25 lutego 1968r.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.:0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl