Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KAŁUSKI Zygmunt | KWIATY NA TLE OKNA

Zygmunt KAŁUSKI (1880-1968)

KWIATY NA TLE OKNA

Olej, sklejka; 72 x 60 cm
Sygnowany l.d.: Z Kałuski

Za opinią Anny Dajnowskiej:
Omawiana praca powstała najprawdopodobniej w dojrzałym okresie twórczości artysty, po ukończeniu studiów w krakowskiej ASP i pobycie w Paryżu. Malarz kształcił się w Krakowie do 1914 roku pod kierunkiem Józefa Pankiewicza, a następnie Jacka Malczewskiego. Wpływ Pankiewicza zaznaczył się u niego wyra¼nie w impresjonistycznej lekkości i subtelności materii malarskiej, w odtwarzaniu subiektywnych wrażeń i łagodnych, opartych na półtonach zestawieniach barwnych. Po studiach wyjechał do Paryża. Przebywał tam równolegle m.in. z Olgą Boznańską, Janem Cybisem, Mojżeszem Kislingiem, Melą Muter. W tym okresie malował widoki miasta, pejzaże, sceny rodzajowe i wnętrza swojej pracowni, portrety. Jego pó¼niejszą, w tym powojenną, twórczość zdominowała estetyka postimpresjonistyczna. Charakterystyczne dla tego okresu były martwe natury z widocznymi wpływami Cezanne`a, kompozycje kwiatowe inspirowane kolorystami. Kolejnym etapem w twórczości artysty były autoportrety, wizerunki mieszkańców Bronowic, gdzie artysta zamieszkał pod koniec życia, sceny rodzajowe i pejzaże z okolic Krakowa.(…)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KAŁUSKI Zygmunt
Kałuski Zygmunt, syn Jadwigi i Józefa, urodził się 9 czerwca 1880 r w miejscowości Brody niedaleko Olszyny. Początkowo studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego i uczęszczał do Szkoły Przemysłowej we Lwowie. Kolejnym etapem jego edukacji były studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w pracowni Józefa Pankiewicza w latach 1910 -1912. Po zmianie pracowni uczestniczył w zajęciach Jacka Malczewskiego w latach 1912 -1914. Te dwie odmienne osobowości i temperamenty artystyczne zaważyły na jego dalszych poszukiwaniach. Po studiach wyjechał do Paryża. Do jego znajomych należeli: Olga Boznańska, Jan Cybis, Mojżesz Kisling, Mela Muter, Janusz Maria Brzeski i Artur Nacht Samborski. Niewiele wiadomo na temat losów prac nielicznie zachowanych z tego kresu oraz losów samego artysty podczas wojny. Jego powojenna twórczość wkroczyła na nową drogę. Charakterystyczne dla tego okresu są martwe natury z widocznymi wpływami Cezanne’a, inspirowane kolorystami traktowanie barwy, szczególne widoczne się w kompozycjach kwiatowych malowanych także w późniejszym okresie. Kolejnym etapem w twórczości artysty są portety i sceny z życia mieszkańców Bronowic, gdzie artysta osiadł pod koniec życia. Należał do ZPAP. Jego prace prezentowane były min: we Lwowie (XII Wystawa Zimowa) i Krakowie (IX Wystawa). Wraz z S.I. Witkiewiczem i V. Hofmanem brał udział w wystawie 60-lecia Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem. Zmarł w Krakowie 25 lutego 1968r.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl