Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JÓZEFCZYK Zygmunt | LIMBY TATARZAŃSKIE

Zygmunt JÓZEFCZYK (1881-1966)

LIMBY TATARZAŃSKIE

Olej, tektura; 70 x 39 cm
Sygnowany l. d.: Z. Józefczyk

Od 1909 roku studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leona Wyczółkowskiego. Równocześnie kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1933 należał do ZZPAP. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w "Domu Artysty" i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Krakowie. Malował sceny rodzajowe i pejzaże ukazujące piękno rodzimej przyrody.
W ciemnych ugrach i barwie umbry z jasnymi płaszczyznami zieleni uchwycił artysta w wąskim kadrze fotograficznym fragment zbocza z grupą trzech rozłożystych limb w centrum kompozycji obrazu. Drzewa te były częstym tematem młodopolskich poetów, inspirując swym majestatycznym wyglądem; pisał o limbie Kazimierz Przerwa-Tetmajer "samotna limba szumi na zboczu stromem", czy Adam Asnyk "Z godności pełną żałobą Chyli się ponad urwisko I widzi w dole pod sobą Tłum świerków rosnących nisko". Obraz należał do pary obrazów z serii tatrzańskich widoków. Drugim dziełem był widok na szczyt Mnicha, najbardziej strzelistą turnię w panoramie szczytów otaczających Morskie Oko, przypominającą zakapturzoną postać zakonnika.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JÓZEFCZYK Zygmunt
Syn Stanisława i Honoraty z domu Swolkień. W latach 1909-1910 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Leona Wyczółkowskiego; studiował również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1911-1914 (Studium, W ucieczce, Na jarmark, Handlarz koni). W latach 1912-1914 reprodukowano w czasopismach jego prace, m.in. Bajka, Marzenie artysty, Zasmucona. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Krakowie. Od 1933 r. był członkiem ZZPAP. Wystawiał w Krakowie w Domu Artysty w 1921 r., w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1926 r., w lokalu ZZPAP w 1928 i 1939 r. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się dwa obrazy (oleje, sygnowane) przedstawiające Hucułki; w Muzeum Narodowym w Warszawie - Zaprzęg, 1922, olej, sygnowany, oraz Sanie na polnej drodze, 1931, olej, sygnowany; w zbiorach prywatnych w Warszawie - Bryczka przed dworkiem i Wieśniak z końmi (oleje, sygnowane).
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl