Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BRACHMAŃSKI Zygmunt | Idąca postać

Zygmunt BRACHMAŃSKI (1936r. )

Idąca postać

odlew/brąz, granit, 43 x 25 x 12 cm

Prezentowana "Idąca postać" jest przykładem charakterystycznego stylu Brachmańskiego, który w mniejszych, kameralnych realizacjach - nie pomnikowych - portretuje smukłe figury kobiet, piękne ciała, odziane w rozwiane, jakby antyczne szaty, pozbawione jednak rąk i twarzy lub z twarzami opuszczonymi, zakrytymi. One
nierozpoznawalne, one tajemnicze. "To rzeźby bardzo intymne, osobiste - pisała o nich Wiesława Konopielska w tekście "Zawidzenia Brachmańskiego" (2010) - są kwintesencją tego, co Brachmańskiego w rzeźbie, w dziele jako takim, interesuje najbardziej". Nie realistyczny portret, ale nastrój, wnętrze. Budowaniu swoistej impresji, zapisie ulotnej chwili służy rzeźbiarska forma: pewna szkicowość, dynamizm kompozycji, zmarszczona i pofałdowana powierzchnia, która sprawia, że światło i cień tworzą na niej wibrującą strukturę. W tych pracach najbardziej odczuwa się inspirację pracami mistrza, którym dla artysty był rzeźbiarski impresjonista - Auguste Rodin. A wszystko tak, bo - jak mówił sam twórca - rzeźba to jest klimat.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby (1959). Rzeźbiarz i medalier. W jego dorobku znajduje się około tysiąca prac rzeźbiarskich - małych i dużych form oraz medali i statuetek. Do najbardziej znanych pomników należą: Wojciech Korfanty, Pomnik Harcerzy Września 1939 (I nagroda w konkursie rzeźbiarskim), Pomnik Walki i Męczeństwa w Radlinie, Orły Śląskie w Katowicach, pomniki Jana Pawła II m.in. w Rybniku i Piekarach Śląskich. Dla uświetnienia pielgrzymki Jana Pawła II na Śląsk wykonał w 1987 ołtarz ustawiony na Muchowcu w Katowicach, a następnie przeniesiony do bazyliki w Piekarach Śląskich. Zajmuje się również rzeźbą sakralną - zrealizował ponad 50 wystrojów ołtarzowych m.in. w kościołach w Pszczynie, Kluczborku, Radlinie-Biertułtowach, Katowicach-Kostuchnie. Do najbardziej znanych medali należy cykl papieski, medale i statuetki z okazji wydarzeń teatralnych i muzycznych (Złote Maski, Laur Konrada, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, konkurs Radia Katowice i wiele innych). Jego prace znajdują się w Galerii Rzeźby Śląskiej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, w zbiorach w kraju i za granicą. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych. W 2007 roku został odznaczony Brązowym Medalem "Gloria Artis" przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BRACHMAŃSKI Zygmunt
Studia w ASP w Krakowie na Wydziale Rzeżby ukończył dyplomem w 1959r. Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem. Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, m.in.: w Niemczech, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, we Francji, Kanadzie, we Włoszech, Rumunii i Portugalii oraz Wspólnocie Niepodległych Państw. Jego prace znajduj a się w zbiorach wielu polskich muzeów i galerii oraz w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl