olej na tekturze, 30,5 x 50 cm, sygnowany u dołu "Sparbach / 7/10 898", na odwrocie (na tekturze) fragment pieczątki niemieckiej firmy introligatorskiej Załączona ekspertyza prof. Jerzego Sienkiewicza z 1975 r. oraz Dowód sprzedaży ŤDesaą Dzieła Sztuki i Antyki w Warszawie.
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii wiedeńskiej (1880-1882) oraz w Monachium (1883-1885). Od 1885 r. mieszkał w Wiedniu. Wystawiał m.in. w Salonie Krywulta i TZSP w Warszawie, w TPSP w Krakowie oraz za granicą. Malował sceny rodzajowe, historyczne, kompozycje z końmi i portrety. Do pałacu cesarskiego w Wiedniu wykonał cykl obrazów z historią Złotego Runa. "[...] Malowane szeroko z grubymi nawarstwieniami farby i wyraźnymi śladami pociągnięć pędzla. Powyższy obraz [...] zbadałem i wyrażam opinię, że jest to oryginalna praca Zygmunta Ajdukiewicza (1861-1917) przez niego osobiście datowana i oznaczona nazwą miejscowości. Studium to malowane z natury wyróżnia się spośród innych prac wymienionego artysty dużą bezpośredniością ujęcia tematu, jaki w tym wypadku był fragment starego boru z okazałym dębem" (z ekspertyzy prof. dr Jerzego Sienkiewicza z 3 XII 1975 r.).
AJDUKIEWICZ Zygmunt
Naukę malarstwa rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie, w latach 1880-1885 studiował w Akademii wiedeńskiej i monachijskiej. Po studiach stale mieszkał w Wiedniu, skąd w roku 1893 wyjeżdżał do Paryża. Podobnie jak jego stryjeczny brat, Tadeusz Ajdukiewicz, był malarzem sfer dworskich i arystokratycznych. Malował portrety, sceny rodzajowe o tematyce myśliwskiej oraz obrazy historyczne. Zajmował się także ilustratorstwem.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl