GÓRAL GRAJĄCY NA GĘŚLACH - projekt pudełka na czekoladki, 1934
Gwasz, papier; 28,8 x 16,7 cm Sygnowany l.śr.: Z. STRYJEŃSKA
Zofia Stryjeńska - malarka, ilustratorka, scenograf, projektantka tkanin. Naukę rozpoczęła w 1909 roku w szkole Marii Niedzielskiej, na kursach rysunku i sztuki stosowanej J. Bukowskiego. Od 1911 roku studiowała w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych u G. Bittera von Hackla, H. von Habermanna i F. Burkharda. Wiele podróżowała. Od 1912 roku regularnie uczestniczyła w wystawach krakowskiego TPSP, TZSP w Warszawie, Salonie Sztuki Czesława Garlińskiego w Warszawie, Salonie Philipsa w Warszawie, Miejskim Muzeum Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Ponadto brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: m. in. we Florencji, Sztokholmie, Pradze, Wiedniu, Amsterdamie, Paryżu. Zdobyła szereg nagród, szybko osiągając międzynarodową popularność. Poza malarstwem zajmowała się ilustracją książkową, projektowaniem kartonów do tkanin, scenografią, projektowaniem kostiumów, wnętrz, wzornictwem przemysłowym, polichromią. Jej malarstwo inspirowane słowiańską legendą i ludową obyczajowością, przejawia zamiłowanie do fantastyki i historii polskiej. Cechuje je dynamika, teatralna budowa, ujęcie tematu w architektoniczne ramy, dekoracyjność, bogactwo ornamentu. Posługiwała się gwaszem, temperą i akwarelą, poprzestając wyłącznie na malarstwie dekoracyjnym, płaskim i wielobarwnym. Wytworzyła indywidualny styl, którego istotą była płaska plama, podobna do wycinanki, o konturze złożonym z giętkich, bądź prostych linii, technicznie bliskich ludowemu snycerstwu. Z prostotą formy rysunkowej pozostawał w zgodzie surowy, nieraz jaskrawy koloryt, wyraźnie oddzielonych od siebie barw. Wiele malowideł zabarwiała właściwym sobie humorem, czasem nie pozbawionym erotycznej przymieszki. Przedmiotem podobnych obrazów są tęgie i urodziwe, na pół obnażone dziewki lub jędrne akty, oblanych mlecznym światłem boginek. Prezentowana praca jest projektem pudełka na czekoladki, o jakim napisano w katalogu wystawy monograficznej artystki: "Stryjeńska wykonała projekty dekoracji pudełek na początku 1934. Drukowała je Drukarnia Polska braci Straszewiczów. Był to początek współpracy z Wedlem, która zaowocowała również zleceniem na dekorację hallu w Domu Wedla oraz premiami czekoladowymi z wizerunkami słynnych Polaków" (Zofia Stryjeńska 1891-1976, Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, październik 2008 - styczeń 2009, Kraków 2008, s. 386, poz. VI.5.2.I).
Studiowała w monachijskiej ASP. Debiutowała w 1912 roku cyklem kartonów „Polskie bajdy” - odnosząc wielki sukces. Dzięki małżeństwu z Karolem Stryjeńskim znalazła się w centrum życia artystycznego. Malowała głównie temperą, gwaszem i akwarelą. Brała udział w licznych wystawach TPSP. Ogromną popularnością cieszyła się praca artystki - panneaux z przedstawieniami miesięcy - na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, gdzie została nagrodzona Grand Prix. Stryjeńska projektowała również scenografię i kostiumy teatralne oraz zajmowała się wzornictwem przemysłowym. Niesłychanie popularna w okresie dwudziestolecia międzywojennego, cieszyła się uznaniem zarówno krytyki, jak i publiczności. Twórczość jej charakteryzuje zamiłowanie do rodzimego folkloru, historii i muzyki.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl