Podhale - Łapsze lub Śląsk - Milówka z cyklu Zapis socjologiczny
1978 odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 24 x 30 cm, dwie pieczęcie autorskie, pieczęć "Sociological Record A.D. 1978-1988, Podhale" oraz opis "Łapsze" na odwrocie, vintage print
Zapis socjologiczny uważany jest za najbardziej znaczące dzieło w dorobku twórczym Rydet. Składają się na nie wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski oraz za granicą. Artystka zaczęła fotografować na Podhalu, w swoich rodzinnych stronach. Prezentowana fotografia, która jest jedną z bardziej znanych w tym cyklu, została przez Rydet oznaczona jako "Podhale", na podstawie badań negatywów należy jednak przypuszczać, że powstała na Śląsku. Z czasem kolekcja rozrastała się o kolejne cykle z Rzeszowszczyzny, Suwalszczyzny i innych regionów. Przez kilkanaście lat powstało kilkadziesiąt tysięcy negatywów, które obecnie są opracowywane przez Fundację im. Zofii Rydet we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych, Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Cykl wielokrotnie prezentowany na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Zapis socjologiczny 1978-1990, Galeria Starmach, Kraków (2008), Czytelnia Sztuki, Gliwice (2012), Muzeum Narodowe w Gdańsku (2015).
Absolwentka Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Snopkowie pod Lwowem. Fotografią zainteresowała się w połowie lat 50. Pierwsze zdjęcia wykonała prawdopodobnie pod wpływem starszego brata, Tadeusza. Była związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Czerpała inspiracje z reportażu i fotografii nowoczesnej [m.in. Jerzego Lewczyńskiego i Zdzisława Beksińskiego], portretowej, makrofotografii. Próbowała przy pomocy fotografii stworzyć obraz społeczeństwa, przede wszystkim wiejskiego. Z codzienności wydobywała dostojeństwo, bohater prac - zwykły człowiek urastał do rangi centralnej postaci, kreatora własnego świata.
Za swą mistrzynię w twórczości uważa ją fotograf Wojciech Prażmowski.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl