akwarela, tusz/papier, 31,5 x 39 cm sygnowany i datowany p.g.: `Z. Dębowska-Tarasin 57`
"Śliczne, niezwykle subtelne rysunki Zofii Dębowskiej-Tarasin są niecodziennym przykładem plastycznej wrażliwości, trochę niedocenianym przez swoją kameralność i intymność." Jerzy Olkiewicz, Grafika 1961, "Projekt" 1962, nr 2, s. 2-9.
Zofia Dębowska-Tarasin urodziła się w 1924 roku w Krakowie. Studiowała w latach 1940-43 w Instytucie Sztuk Plastycznych, a następnie na krakowskiej ASP (1945-49). Zajmowała się grafiką - litografią i linorytem oraz rysunkiem. Najbardziej znanym jej cyklem rysunkowym są "Ludzie Nowej Huty" oraz "Ogród Zoologiczny" z lat 50. Brała udział w licznych wystawach m.in. 1958 FSP w Sopocie, Międzynarodowej Wystawie Grafiki "Bianco e Nero" w Lugano w 1963 r. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz w Muzeum Śląskim.
"(...) Skromne kompozycje łączą pewną naiwność z wyrafinowaniem. Niezwykle wrażliwa kreska, delikatna faktura tła, wielokrotnie podmalowywanego bielą czy przecieranego żyletką - te elementy wysmakowanej formy służą do przekazania bardzo intymnych emocji. Każda praca ukazuje wycinek na wpół rzeczywistej scenerii: fragment pomieszczeń, niezwykłych zabudowań, pejzażu. Postacie kobiet (...) mieszczą się w przestrzeni ograniczonej ścianami o krawędziach zbiegających się w nieprawdziwej perspektywie. (...) Atmosfera tego wycinkowego świata pełna jest niedopowiedzeń. Wielokrotnie przepracowywane rysunki nabierają specjalnej patyny i szlachetności. (...) Powierzchnia pokryta siecią delikatnych kresek, siatką zadrapań, śladów po kreskach wymazanych - nigdy nie jest do końca zdefiniowana." Jerzy Olkiewicz, Rysunki Zofii Dębowskiej-Tarasin, "Projekt" 1958, nr 6, s.28-31.
Studiowała w latach 1940-43 w Instytucie Sztuk Plastycznych, a następnie na krakowskiej ASP (1945-49). Zajmowała się grafiką - litografią i linorytem oraz rysunkiem. Najbardziej znanym jej cyklem rysunkowym są "Ludzie Nowej Huty" oraz "Ogród Zoologiczny" z lat 50. Brała udział w licznych wystawach m.in. 1958 FSP w Sopocie, Międzynarodowej Wystawie Grafiki "Bianco e Nero" w Lugano w 1963 r. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz w Muzeum Śląskim.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl