linoryt/papier, 35 x 24,5 cm (w świetle passe-partout) sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'ILUSTRACJA DO NOWELI TETMAJERA (LINORYT) 7/20 Z. Januszewski 1967'
Jeden z najważniejszych polskich twórców plakatu, profesor grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w ASP w Warszawie w latach 1952–1956, dyplom obronił w 1957 r. u prof. Józefa Mroszczaka (1910-1975). Następnie pracował w tej uczelni na Wydziale Grafiki od 1958 r. W 1985 r. na warszawskiej ASP otrzymał profesurę. Uhonorowany m.in. Nagrodą im. T. Trepkowskiego (1963 r.), „Złotym Kasztanem” i Złotym Medalem na Światowej Wystawie Sztuki Edytorskiej w Lipsku w 1965 r. Uprawiał grafikę użytkową (plakat, projekty opakowań, ilustracja i opracowania graficzne książek), grafikę warsztatową (linoryt, litografia, techniki mieszane). W 1970 r. opracował graficznie m.in. Kulturę średniowiecznej Europy Jacquesa Le Goff'a (Wydawnictwo PWN). Tworzył również linoryty na podstawie poezji polskiej. Wielokrotnie za swoją twórczość nagradzany. Do jego najbardziej znanych wychowanków zalicza się m.in. prof. Wiesława Bieńkuńskiego (ur. 1951 r.) dyplom w 1982 r., Wojciecha Pąkowskiego (ur. 1958 r.), Jacka Frączaka (ur. 1958 r., wykładowca na Wydziale Sztuki i Projektowania Missouri State University) oraz prof. Andrzeja Węcławskiego (ur. 1962 r.) w latach 2002-2008 dziekana Wydziału Grafiki warszawskiej ASP (dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Zenona Januszewskiego w 1986 r.). - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%. - Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
JANUSZEWSKI Zenon
Studiował w ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1957r. Uprawia grafikę warsztatową i użytkową. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, miał także kilka wystaw indywidualnych. Posiada wiele nagród m.in.: 1963r. zdobył nagrodę im. T. Trepkowskiego, otrzymał złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej (IBA) w Lipsku, "Złoty Kasztan" za opakowania, nagrody i wyróżnienia w stałym konkursie warszawskim na najlepszą grafikę miesiąca. Uczy ASP w Warszawie.