Olej, tektura; 63 x 60 cm Na odwrocie napis ołówkiem na krośnie: Ćwikliński Zefir | geb. 1871 Lemberg | gest. 1930 Zakopane
Zefir Ćwikliński ukończył Gimnazjum we Lwowie. Następnie przez rok był słuchaczem Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W latach 1887 - 1889 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, najprawdopodobniej u F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. Wymieniany jest również jako uczeń F. Szynalewskiego i I. Jabłońskiego. W 1893 po otrzymaniu stypendium studiował w Akademii Wiedeńskiej, u malarza historycznego i portrecisty Ch. Griepenklerla. Po powrocie do kraju był nauczycielem rysunku w Brodach i Jarosławiu. W 1898 wyjechał na półtora roku do Włoch i Dalmacji. W 1908 osiadł w Zakopanem. Tworzył dzieła o treści symbolicznej pod silnym wpływem W. Podkowińskiego. Wystawiał w krakowskim TPSP w 1892 i 1893, 1894, a także we Lwowie. Zamieszczał ilustracje w lwowskim dwutygodniku "Faun". Od około 1897 zaczął interesować się pejzażem. Po powrocie z Dalmacji rozpoczął systematyczne studia przyrody, wyjeżdżając w okresach letnich w okolice Lwowa. Od czasu osiedlenia się w Zakopanem stał się malarzem Tatr. Z tego okresu właśnie pochodzi prezentowany obraz. Na tle Tatr sportretowana została w stroju góralskim młoda kobieta. Ubrana w tradycyjny ludowy kubrak nałożony na białą koszulę z luźnymi rękawami, związany u dołu gorsetu wielką kokardą, spódnicę w dekoracyjny wzór kwiatowy i chustę przewiązana na głowie, stanowi mocny intensywny punkt kolorystyczny w centrum obrazu. Za nią widoczne jest ogrodzenie zagrody. Dalej zamykając całość kompozycji rozpościerają się wysokie granie, oświetlone słońcem.
ĆWIKLIŃSKI Zefiryn
Zefiryn Ćwikliński ukończył Gimnazjum we Lwowie. Następnie przez rok był słuchaczem Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W latach 1887-1889 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, najprawdopodobniej u Floriana Cynka i Władysława Łuszczkiewicza. Wymieniany jest również jako uczeń Feliksa Szynalewskiego i Izydora Jabłońskiego. W 1893 roku po otrzymaniu stypendium studiował w Akademii Wiedeńskiej, u malarza historycznego i portrecisty Ch. Griepenklerla. Po powrocie do kraju był nauczycielem rysunku w Brodach i Jarosławiu. W 1898 roku wyjechał na półtora roku do Włoch i Dalmacji. W roku 1908 osiadł w Zakopanem. Tworzył dzieła o treści symbolicznej pod silnym wpływem Władysława Podkowińskiego. Wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1892, 1893,1894), a także we Lwowie. Zamieszczał ilustracje w lwowskim dwutygodniku "Faun". Od około 1897 roku zaczął interesować się pejzażem. Po powrocie z Dalmacji rozpoczął systematyczne studia przyrody, wyjeżdżając w okresach letnich w okolice Lwowa. Od czasu osiedlenia się w Zakopanem stał się malarzem Tatr.Należał do TZSP, gdzie w 1931r. odbyła się jego pośmiertna wystawa.