Olej, płyta; 121 x 71 cm Sygn. na odwrocie: BEKSIŃSKI 1977
Malarz, rysownik, fotografik, rzeźbiarz i grafik komputerowy. Jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych o międzynarodowej renomie. Figuralne kompozycje Beksińskiego zajmują wyjątkową pozycję na mapie współczesnych nurtów awangardy, nie mieszcząc się w ramach aktualnych kierunków i postaw artystycznych. Znamienna dla nich wizyjność współgra z precyzyjnym traktowaniem szczegółów i iluzyjnym odtworzeniem przedmiotów ukazywanych w zaskakujących, niekonwencjonalnych konfiguracjach. Oferowany obraz - typowy dla malarstwa Beksińskiego z l. 70. - prowokuje wielokierunkowe skojarzenia charakterystyczne dla poetyki surrealizmu. Ukazany w nim mroczny, symbolistyczny pejzaż dopełniony zostaje wyobrażeniem postaci siedzącej na koniu. Sposób ujęcia sceny odsyła nas do malarstwa M. Ernsta, zaś naturalizm traktowania form służy budowaniu nadrealistycznego wymiaru rzeczywistości.
BEKSIŃSKI Zdzisław
Urodził się w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty.
W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe.
Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl