zawiera na 21 rozkładówkach rysunki datowane od 1981 do 2011 rysunki w technikach: akwarela, gwasz, tusz pióro, tusze barwne pędzel, szycie sznurkami okładka z grubej tektury, 35 x 27 cm napis na I s. okł.: grinder | zbigniew Makowski | X 1994 na II s. okł. wszyte płótno z tytułem, dedykacją i sygnaturą tuszem: Pas Transmisyjny | Transgalaktyczny | (Wille? | Vorstellung?) | dla | Małgorzaty | Kitowskiej. | serdecznie - | Zbigniew Makowski | VIII. 2011. | Warszawa
Małgorzata Kitowska (1953-2012), historyk i krytyk sztuki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie kierowała Katedrą Historii Sztuki Współczesnej. Wybitna znawczyni twórczości Brunona Schulza i polskiego malarstwa po 1945 roku. Autorka licznych książek, artykułów, wstępów do katalogów, recenzji, wywiadów itp. Kuratorka wielu wystaw.
"Wyjątkowym zjawiskiem są księgi artystyczne, które Zbigniew Makowski zaczął tworzyć na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, jako pierwszy w Polsce (niedługo po powstaniu Libro illegibile Bruno Munariego, cyklu książek artystycznych o ręcznie zszywanych przez autora stronach), i to głównie im poświęcił się w ostatnich latach. Punktem wyjścia były dla niego istniejące już drukowane książki, które przetwarzał, nacinając, dziurawiąc, malując i zszywając ich strony. Zszywa też strony z małych kawałków papieru, wkleja collages, zwykle w postaci własnych rysunków, wierszy oraz innych inskrypcji. To osobliwe zbiory obrazów i refleksji, bogate w diagramy i odwzorowania, a przywodzące na myśl dawne inkunabuły i magiczne grimoire’y, "Klucze Salomonowe", traktaty - katalogi umownych znaków." Krystyna Bartnik, Zbigniew Makowski, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 2008, s. 13-14
Studiował w warszawskiej ASP (1950-56). Zajmował się różnymi dziedzinami nauki: matematyką, kulturą wschodu, pasjonował się kabalistyka. Łącząc w swoich kompozycjach znaki, cyfry i litery osiągał efekty symboliczne i surrealistyczne. Brał udział w III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. W 1956 ukończył warszawską ASP (pracownia Kazimierza Tomorowicza). W 1962 przebywał we Francji i brał udział w wystawie "Le Mouvement Surréaliste et le Mouvement Phases" w Paryżu. Uprawia sztukę surrealistyczną, świadczącą o fascynacji wiedzą ezoteryczną. W latach 60. komponował swe obrazy ze znaków magicznych, symboli i rekwizytów, także sentencji i dłuższych tekstów. W latach 70. i 80. malował ezoteryczno-magiczne pejzaże, przedstawiające zazwyczaj fragmenty antycznej architektury, ponad którymi unoszą się symboliczne przedmioty "Vale ergo polia, Et ibam in profundis". Otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida oraz Nagrody im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl