węgiel/papier, 28,8 x 21,3 cm sygnowany oł. p.d.: ZGostomski, l.d.: 1996
W latach 1953-1959 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Od 1960 pedagog na macierzystej uczelni. W 1965 uczestnik I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. W 1966 współzałożyciel warszawskiej Galerii Foksal, w której realizował swoje projekty artystyczne. Współpracował z teatrem Cricot2 Tadeusza Kantora jako aktor. Twórca malarskich i rysunkowych abstrakcyjnych kompozycji opartych na geometrii i matematycznych zasadach (przy konstruowaniu wielu z nich korzystał z "ciągu Fibonacciego"). Przedstawiciel sztuki konceptualnej. Do najważniejszych zagadnień twórczości Gostomskiego należą: problem płaszczyzny i przestrzeni, relacje między obiektami i wzajemne oddziaływanie przedmiotu i otoczenia. Wątki te pojawiły się już w obrazach - "Przedmiotach optycznych", tworzonych od 1958. Następnie w realizacji environment w 1967 w Galerii Foksal artysta z przestrzeni wystawienniczej wydobył "obraz wewnętrzny". W 1970, podczas Sympozjum Plastycznego "Wrocław ‘70", Gostomski przedstawił konceptualną pracę zatytułowaną "Fragment systemu. Zaczyna się we Wrocławiu", polegającą na rozmieszczeniu w równych odstępach w przestrzeni miasta, a następnie poza jego granicami, na całym świecie, powtarzających się elementów wizualnych. Ten potencjalny projekt Andrzej Turowski określił jako "absolutny environment". "Stany rzeczy nie są od siebie niezależne. Przeciwnie, często jest tak, że jeśli pewien stan rzeczy istnieje, wtedy istnieje także inny. Świat może być pomyślany jako układ stanów rzeczy" - mówił artysta.
W 1959 ukończył warszawską ASP w pracowni M. Byliny. W 1988 został na niej profesorem. Jest malarzem, twórca artystycznych eksperymentów i fotografikiem. W latach 60-tych tworzył czarno-białe reliefy op-art : Przedmioty optyczne; zajmował się badaniem iluzyjności przestrzeni, kontrastów światła i cienia. Pracował nad możliwością przekształcenia za pomocą środków optycznych, obrazu w relief. Późniejsze prace przybrały formę environments (Zaczyna się Wrocław). Uczestniczył w happeningach, jako aktor występował w teatrze Cricot 2). W 1970 dostał nagrodę im. C.K. Norwida. Jego twórczość jest ciągle mocno związana z warszawska Galeria Foksal, której wnętrze zaprojektował jeszcze w latach 60.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl