X Y (ankamierzejewska) | Kawiarenka

(ankamierzejewska) X Y (ur. 1970)

Kawiarenka

olej na płótnie, 80 x 80 cm
sygnowany na odwrociu: ‘anka mierzejewska’

Artystka obroniła dyplom na wrocławskiej ASP, jest stypendystką Ministra KiDzN oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. W latach 1991/92 stypendium i studia The College of St. Catherine w St. Paul, MN, U.S.A, 19992/98 studia - pracownia litografii prof. Basaj i prof. Frąckiewicza ASP Wrocław, 1998 dyplom - malarstwo sztalugowe pracownia prof. Konrada Jarodzkiego. Maluje ekspresyjnie duże formaty. Używa farb akrylowych. Cechą charakterystyczną jej malarstwa jest zderzenie rysunku z płaszczyznami czystych płasko położonych kolorów. Eksperymentuje z różnymi podkładami malarskimi, o wyjątkowej fakturze i kolorze, które często stają się częścią kompozycji obrazu. Brała udział w kilkunastu wystawach w kraju i za granicą, mn. w prestiżowej wystawie " Malarstwo Polskie XX w." w warszawskiej Zachęcie. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach między innymi w kolekcji Zachęty oraz Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Nagrody i wyróżnienia:
2012 - stypendium Samorządu Województwa Dolnoślaskiego
2007 - stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2003 - 2 miejsce i 8 wyróżnień na konkursie: Dobra wiadomość w fotografii, MCK Warszawa
Wystawy indywidualne:
2015 ZAZROŚĆ O ZIELONE, Muzeum Galowice
2015 akcja : KOLEJKA, przed Galerią Miejską, Wrocław
2014 direct painting, Galeria Miejska, Nowy York, Londyn, Berlin, Paryż, Tokyo, Wrocław
2014 Nawet o Tym Nie Myśl, POCO Galeria, Wrocław
2013 Dobry Malarz To Sławny Malarz, Galeria M Odwach, Polska
2013 WYBRAŁAM CIEBIE, Galeria pod plafonem, Wrocław
2012 What's up?, Galerie Pokusa, Wiesbaden
2011 "Drugie De eN A" Muzeum Miejskie Wrocławia, Ratusz, Wrocław
2011 crossing - Over, Galeria Szyperska, Poznań
2010 „GOD DOG”, Galeria M Odwach, Wrocław
2010 wisielcy, Latająca galeria, Warszawa
2010 BRAINWASHING, unit24 Gallery, Londyn
2009 NIE BO NIE, Wozownia, Toruń
2008 ..i co z tego? Zachęta Częstochowa
2008 POMIDOR, BWA Wrocław
2007 "CHCECIE KWIATY? MACIE KWIATY", Warszawa
2007 nazwisko, otwarcie „pracowni na adresie Cybulskiego 35”, Wrocław
2006 malarstwo, Galeria Miejska, Wrocław
2004 playground, galeria Entropia, Wrocław
Wybrane wystawy zbiorowe:
2015 Art Fair - Gallery M Odwach - Leipzig
Handle With Care - Ostrale - Drezno
2013 Noc Muzeów - Świńskie Obrazki, Galeria M, Jatki, Wrocław
POCOdzieńkobiet1marca - POCOgaleria, Wrocław
2012 RING targi sztuki - Muzeum Współczesne Wrocławia, Wrocław
Winter Art, Galerie Pokusa, Wiesbaden
2011 Made in Poland, Roten Rathaus, Berlin, Krakauer Haus und Turn, Nurnberg; „Museum Schwarzes Ross”, Hilpoltstein; „Stadtgalerie”,
Bielefeld, „Schloss Rapperswill und Palais de Nation (UNO) Genf
2010 "Eastern Girls: Poland"- Meno parkas Galeria, Kowno,Litwa festiwal sztuki KAUNAS IN ART: Premieres 2010.
2009 Młode malarstwo polskie - sztuka z Dolnego Śląska, Drezno, Norymberga, Bad Reichenhall, Wiesbaden, Aachen
2009 Malarz napisał, galeria Appendix 2, Warszawa
2009 targi Grand Marche d”Art. Contemporain, Paryż
2009 „Figures in the Street” - Galeria Pokusa, Wiesbaden
2008 Entropia Rośnie, Entropia Wrocław
2006 Malarstwo Polskie XXI w. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
2006 XXI Festiwal Polskiej Sztuki Współczesnej, Szczecin
2005 37 Biennale malarstwa Bielska jesień, BWA Bielsko Biała
2002 Co dalej, Arsenał, Wrocław
2002 Pokaz Galerii Bezdomnej w Gdańskiej Stoczni
2001 Obraz Roku 2001, Królikarnia, Warszawa

X Y (ankamierzejewska)

1998 - dyplom - malarstwo sztalugowe pracownia prof. Konrada Jarodzkiego
1992/1998 - studia w pracowni litografii prof. Basaj i prof. Frąckiewicza ASP Wrocław
1991/1992 - stypendium i studia The College of St. Catherine w St. Paul, MN, U.S.A.

Cechą charakterystyczną jej malarstwa jest zderzenie rysunku z płaszczyznami czystych płasko położonych kolorów. Eksperymentuje z różnymi podkładami malarskimi, o wyjątkowej fakturze i kolorze, które często stają się częścią kompozycji obrazu. Brała udział w ponad stu wystawach w kraju i za granicą, min. w prestiżowej wystawie Malarstwo Polskie XX w. w warszawskiej Zachęcie. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach min. Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.