Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WEISS Wojciech | RENIA SZYJĄCA, 1909

Wojciech WEISS (1875 Leorda w Rumunii-1950 Kraków)

RENIA SZYJĄCA, 1909

Akwarela, papier;
30 x 21 cm
Sygnowany ołówkiem l.d.: WW
Na odwrocie owalna pieczęć z faksymile podpisu Wojciecha Weissa i napisem w otoku: ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA ? DOM ARTYSTY. Pod pieczęcią numer: 000528. W prawym dolnym rogu napis ołówkiem: 1909.

Prezentowana praca powstała w tzw. okresie japońskim, o którym czytamy: "Dążąc do uchwycenia istoty japonizmu w sztuce Weissa, napotykamy na trudność jednoznacznego ujęcia wielopłaszczyznowego zjawiska inspiracji i adaptacji dalekowschodnich wzorów. Diagonalne układy pejzaży kolejowych, ostra kolorystyka, wyraźne uderzenia pędzla, zakratowania, ptasia perspektywa, ciasny kadr, graficzny kontur, stenograficzne ujęcie ruchu, motywy typu kachoga i nawiązania do wizerunków bijin-ga - to cechy twórczości artystów japońskich, które na stałe wpisane są w dzieła Wojciecha Weissa. Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu sprawia, że dzieło artysty naznaczone jest japońskim geniuszem formy, wyrażającym się poprzez prostotę, przypadkowość i sugestię. Wnikliwa obserwacja natury, będąca podstawą estetyki japońskiej, obecna jest w jego pejzażach, studiach roślin i zwierząt, notatkach zmiennych stanów atmosfery i przemijających pór roku, które, niczym japońskie haiku, ukazują emocjonalno-filozoficzne zespolenie z naturą." (Ten krakowski japończyk..... Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa. Katalog wystawy, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków 2008, s. 142.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WEISS Wojciech
W l. 1891 -1895 studiował w krakowskiej SSP, najpierw u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, później w pracowni L. Wyczółkowskiego. W l. 1901 i 1902 kontynuował naukę w Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę w krakowskiej ASP, z którą związał się do końca życia; trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Po 1908 r. twórczość skoncentrował głównie na problemach luminizmu malując w manierze postimpresjonistycznej. W okresie międzywojennym zasłynął jako malarz portretów i aktów. Od 1915 r. malował przede wszystkim rozsłonecznione kalwaryjskie pejzaże i martwe natury. Prezentowany pastel przedstawiający kobiecy akt, pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości artysty. Przejawiają się w nim inspiracje ekspresjonistyczną teorią „nagiej duszy” S. Przybyszewskiego, fascynacja sztuką E. Muncha i F. Ropsa, lekturą dramatów A. Strindberga i dzieł filozoficznych A. Schopenhauera. Weiss postrzega wówczas kobietę przede wszystkim jako emanację zła i narzędzie szatana. Powstają studia „kobiet upadłych”, porzuconych nad ranem, których moralną kondycję dopowiada niekiedy namalowana w rogu kompozycji moneta (por. „Upadła dziewczyna", 1898, katalog wystawy „Totenmesse. Munch, Weiss, Przybyszewski”, Muzeum Literatury w Warszawie, Warszawa 1995, il. 16).
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl