Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WEISS Wojciech | Kalwaria, 1907 r.

Wojciech WEISS (1875 Leorda w Rumunii-1950 Kraków)

Kalwaria, 1907 r.

olej/tektura, 27 x 39 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: `WW`

Około roku 1905 w twórczości Wojciecha Weissa daje się zauważyć zmiana w sposobie malowania i doborze tematów, wynikająca z głębokiej, emocjonalnej przemiany wewnętrznej, która wpłynęła znacząco na jego malarstwo i w wyra¼ny sposób przeciwstawiła się wcześniejszej twórczości młodopolsko - symbolicznej. Na zmianę tą wpływ miały istotne wydarzenia w osobistym życiu artysty - w 1904 roku jego rodzice kupili dom w Kalwarii Zebrzydowskiej, w którym artysta spędzał większą cześć roku, a w 1906 roku, wżyciu Weissa pojawiła się wielka miłość - Irena Silberberg (Aneri), jego uczennica, którą poślubił w 1908 roku. Sztuka Weissa w tym okresie staje się niezwykle osobista, intymna, przesycona efektami luministycznymi zaczerpniętymi z impresjonizmu. Widoczny jest także wpływ sztuki japońskiej, z którą artysta zetknął się za sprawą jej kolekcjonera i propagatora Feliksa Mangghi Jasińskiego. Wnuczka artysty, Zofia, tak pisze o tym okresie twórczości: `...odrealniona wizja świata balansuje na nieuchwytnej granicy dzielącej prawdę realną od marzenia. Przy próbie jej zdefiniowania narzucają się uporczywie dwie interpretacje. Z jednej strony, obrazy okresu białego są wyciszone i złagodzone bielą, z drugiej zaś strony zastanawiamy się, czy uspokojenie to nie jest pozorne, czy rozbielenie wszystkich barw nie świadczy o potędze intensywności promieni słonecznych, które rozpalają świat na wzór do białości rozpalonego metalu. Pianissimo i forte brzmią w tych obrazach równolegle.`
Artysta studiował w krakowskiej SSP w latach 1890- 1899. Nagrodą za ukończenie szkoły- obok złotego medalu- było roczne stypendium na pobyt w Paryżu. W malarstwie artysty splatały się różne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Stałą zaś cechą twórczości Weissa było inspirowanie się naturą, której głęboka znajomość leżała u podstaw każdego z namalowanych przez artystę dzieł.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WEISS Wojciech
W l. 1891 -1895 studiował w krakowskiej SSP, najpierw u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, później w pracowni L. Wyczółkowskiego. W l. 1901 i 1902 kontynuował naukę w Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę w krakowskiej ASP, z którą związał się do końca życia; trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Po 1908 r. twórczość skoncentrował głównie na problemach luminizmu malując w manierze postimpresjonistycznej. W okresie międzywojennym zasłynął jako malarz portretów i aktów. Od 1915 r. malował przede wszystkim rozsłonecznione kalwaryjskie pejzaże i martwe natury. Prezentowany pastel przedstawiający kobiecy akt, pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości artysty. Przejawiają się w nim inspiracje ekspresjonistyczną teorią „nagiej duszy” S. Przybyszewskiego, fascynacja sztuką E. Muncha i F. Ropsa, lekturą dramatów A. Strindberga i dzieł filozoficznych A. Schopenhauera. Weiss postrzega wówczas kobietę przede wszystkim jako emanację zła i narzędzie szatana. Powstają studia „kobiet upadłych”, porzuconych nad ranem, których moralną kondycję dopowiada niekiedy namalowana w rogu kompozycji moneta (por. „Upadła dziewczyna", 1898, katalog wystawy „Totenmesse. Munch, Weiss, Przybyszewski”, Muzeum Literatury w Warszawie, Warszawa 1995, il. 16).
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl