olej, płótno naklejone na tekturę 26 x 21,7 cm na odwrocie tektury napis piórem, czarnym atramentem: Autoportret Wojciecha Gersona (1831) | z czasów iego studiów w Warszawskiej | Szkole Sztuk Pięknych | ze zbiorów po Dietri.ch < Dietrichach ?> nabyte ok. 1908
Wojciech Gerson rozpoczął naukę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1844-51 pod kierunkiem J.F.Piwarskiego, Ch.Breslauera i M Zaleskiego), należał wówczas do grupy postępowych artystów, nazwanych później "cyganerią", skupionej wokół Marcina Olszyńskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem i uzyskał dwuletnie stypendium do Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczał w latach 1853-55 do pracowni malarstwa historycznego A.T.Markowa, oraz na wykłady o teorii sztuki W.I.Grigorowicza. Zakończył naukę w 1855 uzyskując mały złoty medal za obraz Pogrzeb chłopski. Powrócił do Warszawy, skąd dzięki mecenatowi generała B.Staniewicza mógł wyjechać do Paryża na dwuletnie studia (w muzeach francuskich oraz trzy miesiące w pracowni L.Cognieta). W Warszawie osiadł na stałe w 1858, rozwijając ożywioną działalność jako malarz, organizator życia artystycznego (był jednym z założycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1860), pedagog (nauczał prywatnie i od 1865 był profesorem warszawskiej Klasy Rysunkowej), krytyk sztuki. Malował wielkie akademickie sceny z historii Polski, (konkurując z J. Matejką), obrazy ołtarzowe do kościołów, dekoracyjne kompozycje ścienne, oraz pejzaże tatrzańskie. [br]Prezentowany Autoportret pochodzi z początków studiów Gersona w Warszawie na co wskazują bardzo jeszcze młodzieńcze rysy i romantyczna poza. Tożsamość artysty potwierdza porównanie obrazu z jego fotografią, portretem autorstwa E.Petzolda i autoportretami zawartymi w Albumie V Marcina Olszyńskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to chyba najwcześniejszy, dotąd nie znany wizerunek Gersona (nie wymienia go katalog wystawy monograficzej z 1978 r (Muzeum Narodowe w Warszawie, Wojciech Gerson 1831-1901. Katalog wystawy monograficzej, oprac. J.Zielińska, Warszawa 1978). Napis na odwrocie "ze zbiorów po Dietri.ch" być może odnosi się do krewnych matki malarza, Antoniny z Dietrichów.
GERSON Wojciech
urodził się w 1831 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Warszawie. Malarz, rysownik, litograf i pedagog.Studia rozpoczął na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, lecz już po roku przeniósł się na Wydział Malarstwa gdzie uczył się pod kierunkiem C. Breslauera i M. Zaleskiego. Należał wówczas do tzw. "cyganerii malarskiej. Szkołę ukończył w 1851 roku z wyróżnieniem i otrzymał dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam był uczniem klasy malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W roku 1854 uczęszczał także na zajęcia z teorii sztuki prowadzone przez W.I. Grigorowicza. Po dwuletnim pobycie w Paryżu wrócił do Warszawy. Założył w 1858 własną pracownię . Przyczynił się do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stale utrzymywał kontakty z Akademią Petersburską, która w 1878 roku nadała mu tytuł profesora za obraz "Kopernik wykładający swój system astronomiczny w Rzymie". Uczestniczył w wielu wystawach w Europie i USA. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Zaczął od scen wiejskich i pejzaży, by po upadku Powstania Styczniowego podjąć tematykę historyczną. Uprawiał również malarstwo ścienne i ołtarzowe, był ilustratorem, krytykiem i publicystą. Wybitny pedagog. Obecnie najbardziej jest ceniony za pejzaże tatrzańskie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl