ołówek, papier; 21 x 30 cm; sygn. i dat. p. d.: Fangor 45.
Jeden z najważniejszych artystów polskiej sztuki współczesnej. Uczeń profesora Tadeusza Pruszkowskiego, a po jego tragicznej śmierci w 1942 roku, profesora Felicjana Szczęsnego Kowarskiego na tajnych kompletach prowadzonych podczas okupacji przez Kowarskiego. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1946 roku w pierwszej powojennej grupie dyplomantów warszawskiej ASP. Nowator i prekursor, ale też człowiek sukcesu - odnotował spektakularną wystawę swych dzieł w niezwykle prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum w1970 roku. Artysta obdarzony wielką siłą bergsonowskiego "elan vital" twórczego. Malarz przede wszystkim, ale też grafik, rysownik, rzeźbiarz, wystawiennik, współtwórca polskiej szkoły plakatu ("Mury Malapagi", 1952 r., "Festiwal Młodzieży" i "Studentów w Bukareszcie", 1953 r., "Mein Kampf", 1960 r.), malarz realista, choć nie socrealista ("Postacie", 1950 r., "Matka Koreanka", 1951 r.), potem abstrakcjonista, prekursor op-artu i jeden z jego najważniejszych przedstawicieli. Twórca wystroju plastycznego stacji drugiej linii metra w Warszawie. Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa oraz dydaktyk, w latach 1954-1958 na Wydziale Malarstwa, a w latach 1958-1962 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarł w 2015 roku.
Urodził się w 1922 w Warszawie.W czasie wojny studiował prywatnie u T. Pruszkowskiego i F.S. Kowarskiego, w 1946 ukończył warszawską ASP. Jest awangardowym malarzem i grafikiem. Początkowo próbował znaleźć własną formułę realizmu socjalistycznego (Matka Koreanka, 1951). Do 1955 brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL. Zniechęcony do socrealizmu zwrócił się w stronę plakatu i grafiki, potem szukał własnej formuły plastycznej, malując obrazy o uproszczonych formach. W 1958 w Warszawie wykonał prekursorską wobec environments kompozycję przestrzenną, przy użyciu swoich obrazów (wystawa Studium przestrzeni, wspólnie z S. Zamecznikiem). Wtedy też zaczął malować pulsujące barwami abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu. Na początku lat 60-tych wyjechał za granice i w 1966 zamieszkał na stałe w USA, gdzie eksperymenty abstrakcjonisty łączył z bliskim hiperrealizmowi malarstwem figuratywnym. W roku 1999 powrócił do kraju. Mieszka i tworzy w Błędowie, w połowie drogi między Warszawą a Radomiem.
Wojciech Fangor jest jednym z nielicznych polskich artystów powojennego okresu, którzy swoim dziełem wyprzedzili czas w skali światowej. Jest do tej pory także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Artysta zasłynął przede wszystkim, jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60-tych i 70-tych.
Informacje dla kupujących:
Aukcja organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autor not biograficzno-artystycznych:
prof. Artur Winiarski Wydział Malarstwa ASP w Warszawie
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl