Olej na płótnie 80 x 80 cm Sygnowany na odwrocie - "Fangor / 21 / 1964"
Malarz, grafik i rzeźbiarz. Malarstwa uczył się u T. Pruszkowskiego i F. S. Kowarskiego. W 1946 roku uzyskał dyplom na warszawskiej ASP. W latach 50-tych w odpowiedzi na obowiązujący socrealizm poświęca się realizowaniu własnego języka plastycznego w grafice i plakacie. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1958 roku współpracuje z Stanisławem Zamecznikiem przy realizacjach przestrzennych i organizacji przestrzeni wystawienniczych (wystawa Studium przestrzeni). W malarstwie abstrakcyjnym z lat 50-tych i 60-tych zajmują Fangora zjawiska światła i ruchu. Powstają kompozycje kręgów, fal, przenikających się kontrastowych pól barwnych. W dalszej swojej twórczości artysta wykorzystuje w malarstwie efekt złudzenia optycznego. Jego twórczość podlega ciągłym zmianom. Począwszy od malarstwa w duchu postkubizmu, poprzez studia realistyczne, po pierwsze w Polsce environments i realizacje obiektów w ostatnim okresie. Wojciech Fangor jest wykładowcą wielu prestiżowych uczelni artystycznych w Stanach Zjednoczonych. Autor szeregu znaczących wystaw, m.in.: Berlin (1965), Londyn (1966), Guggenheim Museum w Nowym Jorku (1970).
Urodził się w 1922 w Warszawie.W czasie wojny studiował prywatnie u T. Pruszkowskiego i F.S. Kowarskiego, w 1946 ukończył warszawską ASP. Jest awangardowym malarzem i grafikiem. Początkowo próbował znaleźć własną formułę realizmu socjalistycznego (Matka Koreanka, 1951). Do 1955 brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL. Zniechęcony do socrealizmu zwrócił się w stronę plakatu i grafiki, potem szukał własnej formuły plastycznej, malując obrazy o uproszczonych formach. W 1958 w Warszawie wykonał prekursorską wobec environments kompozycję przestrzenną, przy użyciu swoich obrazów (wystawa Studium przestrzeni, wspólnie z S. Zamecznikiem). Wtedy też zaczął malować pulsujące barwami abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu. Na początku lat 60-tych wyjechał za granice i w 1966 zamieszkał na stałe w USA, gdzie eksperymenty abstrakcjonisty łączył z bliskim hiperrealizmowi malarstwem figuratywnym. W roku 1999 powrócił do kraju. Mieszka i tworzy w Błędowie, w połowie drogi między Warszawą a Radomiem.
Wojciech Fangor jest jednym z nielicznych polskich artystów powojennego okresu, którzy swoim dziełem wyprzedzili czas w skali światowej. Jest do tej pory także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Artysta zasłynął przede wszystkim, jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60-tych i 70-tych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl