Olej, tektura; 46,5 x 73 cm Sygn. czarnym olejem p. d.: W. Zakrzewski 1945 Na odwrocie napis odręczny: "W. Zakrzewski 1945 45 x 69 | Łódź | Domek w Parku Padewskiego
Włodzimierz Zakrzewski - malarstwa i rysunku uczył się prywatnie już w gimnazjum, następnie studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w pracowni prof. E. Butrymowicza. Naukę, którą przerwała II wojna światowa kontynuował w Moskwie. Malował wówczas obrazy o tematyce wojskowej i projektował plakaty wojenne. Po wojnie powrócił do Polski i po krótkim pobycie w Łodzi rozpoczął pracę jako profesor w warszawskiej katedrze malarstwa Akademii Sztuk Pięknych (1950-52). Po dwóch latach zrezygnował z pracy pedagogicznej i oddał się całkowicie pracy artystycznej. Dużo podróżował - odwiedzał Włochy, Francję, Stany Zjednoczone - utrwalając na płótnach widoki zwiedzanych miast. Miał dużo wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Bułgarii i na Węgrzech. Zakrzewski wiele wystawiał zarówno w kraju jak i za granicą, w latach 60-tych często wyjeżdżał na Zachód. O swojej twórczości mówił: Maluję szybko, w jakimś panicznym pośpiechu rzucam farbę, żeby nie stracić wrażenia. Ulegam faktowi, że światło bywa mocniejsze niż materia przedmiotu, wygląd przedmiotu ważniejszy niż wiedza o przedmiocie. Maluję tak, jak widzę stan przyrody.
ZAKRZEWSKI Włodzimierz
Rysunku i malarstwa uczył się w latach gimnazjalnych. Naukę kontynuował w warszawskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa pod kierunkiem E.Butrymowicza. W latach 1941-1942 uczył się w Moskwie, projektował plakaty, malował obrazy o tematyce wojennej. Po powrocie do kraju w latach 1950-1952 był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach następnych całkowicie poświęcił się malarstwu. Wiele podróżował m.in. do Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych - powstały wtedy pejzaże i weduty z wielu odwiedzanych miast.