olej/tektura, 45,5 x 69,5 cm sygnowany monogramem wiązanym l.d.: 'WT' na odwrociu dawna naklejka firmy ramiarskiej
POCHODZENIE: - dom aukcyjny Agra-Art, październik 2014 - kolekcja prywatna, Polska
Obrazy Włodzimierza Tetmajera stanowią bodaj najważniejszy przykład dojrzałego malarstwa Młodej Polski o folklorystycznym zacięciu. Na konsekwentnie stosowany styl autora składały się szeroka plama barwna, syntetyczne ujęcie detalu i harmonijna kompozycja kolorystyczna. Artysta ujmował przedmioty postrzegane w naturze w śmiałe kontrasty światłocieniowe, lecz przez delikatne modelowanie traciły realistyczny charakter, a zyskiwały dekoracyjny wyraz. Tym samym twórca zaznaczał radosny wymiar scen rodzajowych z życia wsi, tak chętnie przez siebie podejmowanych. Prezentowane "Żniwa" oparł na zestawieniu dekoracyjnych partii zieleni, żółcieni i błękitu. Na ich tle własną wymowę zyskują sylwetowo potraktowane postaci chłopów. Biel i czerwień ich strojów czyni je kompozycyjną dominantą. Tetmajer nie troszczy się o skonstruowanie tradycyjnej, renesansowej perspektywy, a jego przestrzenna koncepcja, oparta na współdziałaniu plam barwnych, bliska jest francuskiemu postimpresjonizmowi. Malarz buduje nastrój letniej sielanki za sprawą światła obecnego w barwie. Opiewa żniwa - istotny moment w agrarnej strukturze czasu.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwa uczył się w Wiedniu u C. Griepenkerkla, w latach 1882-1886 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i Löffera oraz w latach 1889-1895 u J. Matejki. Naukę uzupełnił w monachium w latach 1886-1889 u A. Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu. W 1980r. ożenił się z A. Mikołajczykówną. W 1895r. zamieszkał w Bronowicach. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901r. prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których połączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek, projektowaniem witraży oraz działalnością publiczną.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl