Olej, płótno 34 x 27cm Sygn. po lewej u dołu, czarnym olejem: WT
Włodzimierz Tetmajer studiował filozofię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Wiedniu (1882 u C.Griepenkerkla), Krakowie (w Szkole Sztuk Pięknych 1882-86, u W. Łuszczkiewicza, F.Cynka, L. Löfflera i 1889-95 u J.Matejki), w Monachium (1886-89 u A.Wagnera) oraz w Paryżu w Académie Colarossi. Wyjeżdżał do Rzymu w 1893 i 1902. W 1890 osiadł na stałe w podkrakowskich Bronowicach, gdzie ożenił się z Anną Mikołajczykówną, córką tamtejszego gospodarza. Drugim słynnym ślubem było wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, rozsławione dramatem Stanisława Wyspiańskiego Wesele. Bronowice stały na przełomie wieków XIX/XX kolonią polskich malarzy, artystów i krakowskich intelektualistów. Bywali tam m.in. A.Gierymski, L. de Laveaux, Jan Stanisławski, W.Wodzinowski, L.Wyczółkowski, J. Malczewski i inni. Sam Tetmajer poświęcił Bronowicom i jego mieszkańcom gros swoich obrazów. Tetmajer należał do wiedeńskiego stowarzyszenia Sezesion, Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", a także grupy Zero. Oferowany obraz , którego istotą kompozycji jest kontrast partii pozostających w cieniu - z oświetlonymi- bardzo przypomina takie kompozycje Tetmajera jak Zrękowiny z 1895 (w zb. Muzeum Narodowego w Szczecinie) czy Zaloty w karczmie z 1894 (w zbiorach Muzem Narodowego w Krakowie).
Był przyrodnim bratem poety Kazimierza. Malarz, grafik i poeta. Ukończył studia na kierunku filozofii i filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Malarstwa uczył się w Wiedniu u C. Griepenkerkla, w latach 1882-1886 kontynuował naukę w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i Löffera oraz w latach 1889-1895 u J. Matejki. Naukę uzupełnił w monachium w latach 1886-1889 u A. Wagnera oraz w Paryżu i Wiedniu. W 1980r. ożenił się z A. Mikołajczykówną. W 1895r. zamieszkał w Bronowicach. Należał do TAP "Sztuka" i grupy "Zero". Od 1901r. prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Malował głównie sceny rodzajowe, przedstawiające często folklor wsi podkarpackich. Tworzył także polichromie, w których połączył motyw ludowy z secesyjną stylizacją. Zajmował się też ilustrowaniem książek, projektowaniem witraży oraz działalnością publiczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl