olej, płótno, 34,5 × 54,5 cm sygn. l. d.: Wł. Nałęcz 1935 r.
Estymacja: 11 000 - 12 000 zł
W latach 1885-93 studiował w akademii petersburskiej u P . Czistiakowa i W . Jakobiego, specjalizując się w malarstwie pejzażowym pod kierunkiem I. Ajwazowskiego i L . Lagorio. W 1892 jako stypendysta odwiedził Belgię, Szwecję i N orwegię. Od 1893 r. przebywał w D üsseldorfie, studiując u E. Dückera. W 1893 powrócił do Petersburga, gdzie ukończył studia ze srebrnym medalem. Następnie wyjechał do Paryża, pozostając tam do 1897 roku. Z końcem wieku powrócił do Polski; początkowo mieszkał w Żytomierzu, zaś w 1906 r. osiadł w W arszawie. Po zakończeniu I wojny światowej, jako jeden z pierwszych polskich artystów, malował wybrzeże Bałtyku. Od roku 1920 w swojej pracowni w L isim Jarze koło Rozewia prowadził letnie kursy pejzażu, a w 1922 założył Koło Marynistów Polskich i był jego długoletnim prezesem. W 1914 r. opublikował Moje wędrówki artystyczne, będące wspomnieniami z licznych podróży, ilustrowane własnymi rysunkami. Nałęcz był wszechstronnym pejzażystą, o zróżnicowanym dorobku artystycznym. Fascynowały go krajobrazy północnej Europy, a zwłaszcza widoki gór i morza. W późniejszym okresie malował wybrzeża holenderskie, angielskie i francuskie (Bretania), a także pejzaże alpejskie. Od 1909 r. twórczość artysty została zdominowana przez tematykę marynistyczną. Niewyczerpanym źródłem inspiracji stało się dla artysty polskie wybrzeże. Malował tzw. mariny, scenki rodzajowe z życia Kaszubów oraz statki floty handlowej i okręty marynarki wojennej. Był autorem dużego cyklu obrazów historycznych. z których największe uznanie zdobyła wystawiana w Zamku Królewskim w Warszawie "Bitwa po Oliwą".
NAŁĘCZ Włodzimierz
Urodził się w Kijowie w 1865r, zmarł w Jeruzal k. Skierniewic w 1946r.
Po ukończeniu studiów w petersburskiej ASP kształcił się w Paryżu. W latach 1892 i 1903 odbywał podróże po Europie. Specjalizował się w pejzażach morskich; w 1920 r. założył pracownię w Lisim Jarze, gdzie prowadził letnie kursy pejzażu morskiego. W 1922 r. zorganizował "Koło Marynistów Polskich". Większość jego dorobku artystycznego zaginęła w czasie wojny.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl