olej/płótno, 81 x 130 cm sygnowany l.d.: 'W (...)' na odwrociu fragmentarycznie zachowana nalepka wystawowa z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie (?)
WYSTAWIANY: - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie
Włodzimierz Nałęcz, pisarz i malarz w jednej osobie, studia artystyczne rozpoczął w 1883 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Uczył się tam u nestora rosyjskiego malarstwa pejzażowego - Iwana Ajwazowskiego (w czasie studiów został trzykrotnie wyróżniony srebrnym medalem). Później uzupełnił wykształcenie w trakcie dwuletniego pobytu w Düsseldorfie. Latem wyjeżdżał do Norwegii, gdzie malował pejzaże pod kierunkiem norweskich pejzażystów (m.in. Hansa Daha), związanych z akademią w Düsseldorfie. Nałęcz dokształcał się jeszcze w szkole Petitjeana w Paryżu, gdzie przebywał przez pięć lat. Ciągle podróżował, szukając tematów do swych pejzaży. Odwiedzał Szwajcarię, gdzie malował widoki alpejskie, Szkocję, Anglię, Francję czy Holandię. W 1899 roku malarz zamieszkał w Żytomierzu. W tym czasie powstały pejzaże z Wołynia: "Lato na Wołyniu", "Znad Słuczy", "Dniepr", "Skała Czackiego" (obraz zakupiony przez Radę Miasta Żytomierza i ofiarowany Henrykowi Sienkiewiczowi do Oblęgorka). W roku 1903 odbył dużą podróż po Krymie, której plonem było ok. 400 obrazów z widokami Krymu, Morza Czarnego ("Ałuszta z rana", "Czatyrdach", "Morze u brzegów Odessy") oraz cykl "Sonetów krymskich" wg Adama Mickiewicza. W 1907 roku przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie został profesorem rysunku w Gimnazjum Górskiego. W 1909 wybrał się statkiem na wycieczkę Wisłą do Gdańska, zwiedził okolice Gdańska, poczynił studia malarskie do planowanych obrazów marynistycznych i od tego czasu powracał na wybrzeże Bałtyku. Po I wojnie światowej artysta zaangażował się w sprawy propagandy państwowej dotyczącej tematyki morskiej. Publikował w tworzonych wówczas pismach "Bandera Polska" i "Morze". Wybudował na Pomorzu pracownię, tzw. "Nałęczówkę", w której spędzał letnie miesiące. Prowadził tam kursy malarstwa marynistycznego - jego misją było rozwinięcie tej gałęzi sztuki w Polsce. Malarz wychodził z założenia, że wobec braku własnego państwa i braku dostępu do morza, polska sztuka musi na nowo uczyć się mariny.
W latach 1885 - 93 studiował w akademii w Petersburgu u P. Czistiakowa i W. Jakobiego, specjalizując się w malarstwie pejzażowym. Następnie odbył podróże do Belgii, Szwecji, Norwegii, Anglii. Mieszkał w Paryżu, a od 1906 r. w Warszawie. W roku 1909 popłynął statkiem wzdłuż Wisły do Gdańska, by poznać wybrzeże Bałtyku. Od tego momentu poświecił swą twórczość oraz działalność społeczną szerzeniu wiedzy o polskim morzu i rejonie Pomorza. W 1920 r. zakupił posiadłość koło latarni morskiej w Rozewiu, gdzie wybudował willę i pracownię na plaży nadmorskiej. Był przede wszystkim pejzażystą. Pociągały go szczególnie widoki gór i morza. Prace artysty cieszyły się dużym uznaniem zarówno wśród krytyki jak i publiczności.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
NAŁĘCZ Włodzimierz
Urodził się w Kijowie w 1865r, zmarł w Jeruzal k. Skierniewic w 1946r.
Po ukończeniu studiów w petersburskiej ASP kształcił się w Paryżu. W latach 1892 i 1903 odbywał podróże po Europie. Specjalizował się w pejzażach morskich; w 1920 r. założył pracownię w Lisim Jarze, gdzie prowadził letnie kursy pejzażu morskiego. W 1922 r. zorganizował "Koło Marynistów Polskich". Większość jego dorobku artystycznego zaginęła w czasie wojny.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl