Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NAŁĘCZ Włodzimierz | JEZIORO CZTERECH KANTONÓW, 1893 r.

Włodzimierz NAŁĘCZ (1865, Kijów - 1946, Jeruzal k. Skierniewic)

JEZIORO CZTERECH KANTONÓW, 1893 r.

Olej, płótno; 46 x 60,9 cm
Sygnowany czerwonym olejem l. d.: Nałęcz; oraz czarnym olejem p. d.: W. N. 93
Na krośnie fragment nalepki z odręcznym napisem: Wł. Nałęcz | Jezioro Czterych [sic! ] K (...) | (...)

Jan Władysław Nałęcz studiował w akademii petersburskiej w latach 1885-1893. Specjalizował się w malarstwie pejzażowym pod kierunkiem m. in: Iwana Ajwazowskiego. Przypuszczalnie w 1891 r. odbył pierwszą podróż artystyczną na Krym. Rok później jako stypendysta ministerstwa oświaty został wysłany za granicę w celu zapoznania się z metodami nauczania rysunku. Zwiedził wówczas Belgię, Norwegię, Szwecję, Anglię, Niemcy. Ze swych podróży wracał z bogatymi zbiorami studiów i obrazów, które w akademii nagradzano medalami. Po ukończeniu studiów z tytułem "kłassnyj chudożnik" III stopnia i małym srebrnym medalem, osiedlił się w Paryżu, skąd wyruszał w liczne wyprawy artystyczne. W 1896 r. odwiedził Tatry, powstały wówczas serie szkiców przygotowawczych do "Panoramy Tatr" –przedsięwzięcia artystycznego, przy którym Nałęcz współpracował ze Stanisławem Janowskim, Antonim Piotrowskim, Teodorem Axentowiczem. W 1899 r. zamieszkał w Żytomierzu, a siedem lat później przeniósł się do Warszawy.
Od roku 1909 wzrosło zainteresowanie Nałęcza wybrzeżem bałtyckim. Jego twórczość została zdominowana przez tematykę marynistyczną. Artysta wybudował na Rozewiu willę "Nałęczówka", spędzał tam letnie miesiące, malował i organizował kursy pejzażu morskiego. Zorganizował Koło Marynistów Polskich w ramach Polskiego Towarzystwa Artystycznego.
Nałęcz w swej twórczości skupił się wyłącznie na pejzażu, kompozycje figuralne występowały sporadycznie. Ulubionymi motywami były widoki gór i morza północnej części Europy oraz pejzaże z terenów Polski i morza bałtyckiego. Posługiwał się techniką olejną, akwarelą, temperą oraz pastelami Rafaellego. Swoje prace bardzo często prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, oraz w wielu miastach Polski, a pod koniec XIX w. m. in: w Petersburgu, Paryżu, Moskwie, Londynie, Wiedniu, Kijowie.
Znaczna część obrazów uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Ocalałe można podziwiać w wielu polskich muzeach, poza tym w Litewskim Muzeum Sztuki Wilno, Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Krajoznawczym Winnica i Żytomierz.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NAŁĘCZ Włodzimierz
Urodził się w Kijowie w 1865r, zmarł w Jeruzal k. Skierniewic w 1946r.
Po ukończeniu studiów w petersburskiej ASP kształcił się w Paryżu. W latach 1892 i 1903 odbywał podróże po Europie. Specjalizował się w pejzażach morskich; w 1920 r. założył pracownię w Lisim Jarze, gdzie prowadził letnie kursy pejzażu morskiego. W 1922 r. zorganizował "Koło Marynistów Polskich". Większość jego dorobku artystycznego zaginęła w czasie wojny.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl