Akwaforta na papierze znakowanym ELDER ZONE, 9,8 x 15,4 cm (w świetle passe-partout) Sygnowany ołówkiem p. d.: Włodzimierz Nałęcz
Włodzimierz Nałęcz, malarz, literat. W latach 1885-93 studiował na akademii w Petersburgu u P. Czistiakowa i W. Jakobiego, specjalizując się w malarstwie pejzażowym. Następnie jako stypendysta ministerstwa oświaty został wysłany za granicę w celu zapoznania się z metodami nauczania rysunku. Zwiedził wówczas Belgię, Norwegię, Szwecję, Anglię, Niemcy. Ze swych podróży wracał z bogatymi zbiorami studiów i obrazów. Po ukończeniu nauki, z tytułem kłassnyj chudożnik III stopnia i małym srebrnym medalem, osiedlił się w Paryżu, skąd wyruszał na liczne wyprawy artystyczne. W 1909 wyjechał do Gdańska, by poznać wybrzeże Bałtyku. Od tego momentu poświecił twórczość oraz działalność społeczną szerzeniu wiedzy o polskim morzu i rejonie Pomorza. W 1920 zakupił posiadłość koło latarni morskiej w Rozewiu, gdzie wybudował willę i pracownie na plaży nadmorskiej. Był pejzażystą. Pociągały go szczególnie widoki gór i morza. Malował olejno, akwarelą, temperą oraz pastelami. Jego prace cieszyły się dużym uznaniem zarówno krytyki jak i publiczności. Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie, oraz w wielu miastach Polski i za granicą: w Petersburgu, Paryżu, Moskwie, Londynie, Wiedniu, Kijowie. Prace można podziwiać w muzeach krajowych jak też w Litewskim Muzeum Sztuki, Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Krajoznawczym Winnica i Żytomierz.
NAŁĘCZ Włodzimierz
Urodził się w Kijowie w 1865r, zmarł w Jeruzal k. Skierniewic w 1946r.
Po ukończeniu studiów w petersburskiej ASP kształcił się w Paryżu. W latach 1892 i 1903 odbywał podróże po Europie. Specjalizował się w pejzażach morskich; w 1920 r. założył pracownię w Lisim Jarze, gdzie prowadził letnie kursy pejzażu morskiego. W 1922 r. zorganizował "Koło Marynistów Polskich". Większość jego dorobku artystycznego zaginęła w czasie wojny.