NAŁĘCZ Włodzimierz | ŻNIWA W ZASŁUCZU

Włodzimierz NAŁĘCZ (1865, Kijów - 1946, Jeruzal k. Skierniewic)

ŻNIWA W ZASŁUCZU

Olej, tektura;
18,7 x 19,5 cm
Sygnowany l.d.: WNałęcz
Na odwrocie nalepka papierowa: "45478 Autor Nałęcz Włodzimierz | Tytuł Żniwa w Zasłuczu (?) Rodzaj dzieła ol. | cena 124.500.000 ml Własność 9 autor Data nadesłania 191 …. (?)" oraz słabo czytelny napis odręczny: "Włodzimierz Nałęcz | Żniwa w Z ….. …(?) | 124500000…."

Włodzimierz Nałęcz - malarz i publicysta. Studiował w latach 1885-93 w Akademii petersburskiej u P. Czistiakowa i W. Jakobi. Po uzyskaniu stypendium z uczelni wyjeżdżał, od 1892 roku, w podróże do Belgii, Szwecji, Norwegii i Anglii. Uzupełniał studia malarskie w Akademii düsseldorfskiej u E. G. Dückera i w roku 1897 u E. Petitjeana w Paryżu. Wiele podróżował malując pejzaże z odwiedzanych krajów; był w Skandynawii, Anglii, Francji, Holandii, Szwajcarii i na Krymie. Od 1907 roku stale mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako nauczyciel rysunków w gimnazjum. W 1921 roku zakupił posiadłość w Lisim Jarze koło Rozewia, gdzie stale przebywał w miesiącach letnich, i gdzie prowadził kursy pejzażu morskiego. Malował przede wszystkim pejzaże, a od 1909 roku prawie wyłącznie obrazy o tematyce marynistycznej oraz kompozycje historyczne związane z morzem. Na wystawie indywidualnej Włodzimierza Nałęcza, która odbyła się w roku 1899 w warszawskiej Zachęcie prezentowane były obrazy powstałe zapewne w czasie plenerowego pobytu artysty na Wołyniu, wśród których znalazły się m.in. Słucz, Znad Słuczy, Lato na Wołyniu, Żniwa (pod tym tytułem znalazły się aż trzy obrazy), Żyto, Rżysko, Maki. Można przypuszczać, że prezentowany niewielki pejzaż ze zżętymi snopami, ze wsi wołyńskiej Zasłucze, mógł być jedną z wystawionych wówczas prac, być może prezentowaną także w latach pó¼niejszych na wystawach w Salonach Zachęty. (por.: J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław, Warszawa, Kraków 1969, s. 245).

NAŁĘCZ Włodzimierz
Urodził się w Kijowie w 1865r, zmarł w Jeruzal k. Skierniewic w 1946r.
Po ukończeniu studiów w petersburskiej ASP kształcił się w Paryżu. W latach 1892 i 1903 odbywał podróże po Europie. Specjalizował się w pejzażach morskich; w 1920 r. założył pracownię w Lisim Jarze, gdzie prowadził letnie kursy pejzażu morskiego. W 1922 r. zorganizował "Koło Marynistów Polskich". Większość jego dorobku artystycznego zaginęła w czasie wojny.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: