Olej, płótno 40 x 60 cm Sygnowany l. d.: Wlastimil | Hofman | 1947
Biografia artysty przy poz. nr 22.
Biografia artysty przy poz Za opinią Wisławy Jordan ( ) Obraz przedstawia scenę Zwiastowania w ujęciach popiersiowych - z lewej frontalnie popiersie Madonny trzymającej rękę na sercu, a po drugiej stronie - profilowe popiersie archanioła Gabriela z białą lilią w prawej ręce. Madonna ma jasne, długie włosy, ciemnoniebieskie oczy i delikatną, dziewczęcą twarz. Ubrana jest w brązową, ludową koszulę, haftowaną przy dekolcie czerwonymi i żółtymi nićmi i niebieską, prawie granatową, chustę opadającą z głowy na ramiona. Archanioł Gabriel wyobrażony został jako młodzieniec o długich, jasnych włosach, ubrany w różową tunikę. Trzymana przezeń lilia przypomina formą kwiat tulipana - ma bladożółte płatki obrzeżone różowym konturem. W tle widoczny jest uogólniony pejzaż, z bladoseledynowym polem, szarawą masą lasu, kilkoma pojedynczymi choinkami i szarym, rozjaśnionym przy głowie Madonny, niebem. Obraz posiada cechy pó¼nego stylu malarskiego Wlastimila Hofmana: zredukowany modelunek, posługiwanie się brązowawym konturem, suche, faliste i swobodne pociągnięcia pędzla w partiach włosów, znaczne uproszczenia plam barwnych, szkicowe zaznaczanie pejzażowego tła oraz nieco zgaszona kolorystyka z przewagą ugrów, szarości i brązów (niemniej - pastelowa, nawiązująca do malarstwa Botticellego). Obraz zachowuje przy tym typowy dla tego artysty ludowo-religijny symbolizm i liryzm ujęcia oraz charakterystyczną płynność linii i specyficzne, miękkie prowadzenie pędzla. Wymienione cechy oraz prawidłowość strony warsztatowej wskazują na autentyczność dzieła. ( ). nr 22.
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl