olej, sklejka 99 x 70 cm sygn. l.d.: Wlastimil Hofman | 1938 Na odwrocie autorskie napisy: - u góry: "Szczęśliwa matka"; - niżej: Wlastimil Hofman | 1938 | Kraków - Zwierzyniec; - w dole: Hela Fliszewska | Józia Oprochówna | Wojtek Oprocha - Jacuś [nazwiska modeli umieszczone w miejscach odpowiadających ich wizerunkom na licu obrazu]. Ponadto liczne, nie zawsze czytelne i częściowo "zamazane" różową kredką, napisy [m.in.]: - ołówkiem: - 10 i 2 [w kółkach]; - kredką: 99 x 70 cm U góry w lewym narożniku uszkodzona nalepka wystawy w TZSP w Warszawie (druk, stempel, maszynopis, atrament) o treści: 44988 Autor Hofman [....]: 44988 | Autor Matka z dziećmi wykonanie ol. | Cena [...] wł. - 12 KW. 1938 Pośrodku nalepka z tekstem wpisanym ręcznie: AUTOR - WLASTIMIL HOF- | MAN | Szkl. PORĘBA 5 [.] - p. GÓRNA | 21) SZCZĘŚLIWA MATKKA [sic!] | 14) wys - 99 x 70 -
Pochodzenie: w latach 60. XX w. obraz był darem artysty dla Stanisława Dziąga, lekarza praktykującego w Szklarskiej Porębie, i odtąd pozostawał w zbiorach rodzinnych.
Wlastimil Hofman często na odwrocie swoich obrazów umieszczał różne napisy, cytaty czy komentarze tyczące ich treści. Tym razem - obok tytułu Szczęśliwa matka - artysta odnotował także imiona i nazwiska modeli, dzieci z krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec. W roku 1938 obraz był pokazywany na wystawie w warszawskiej Zachęcie p.t. Matka z dziećmi - nota w katalogu wystawy odpoiada zapisowi na cytowanej wyżej nalepce.
Obraz wymieniony: - Przewodnik 132. Wystawa zbiorowa Wlastimila Hofmana, Tadeusza Cieślewskiego, Tadeusza Nartowskiego. Kolekcje prac Heleny Dowkontt, Jarosława Kirilenki, Kazimierza Korczaka-Mleczki, Stanisława Z. Kostynowicza, Bolesława Kuźmińskiego, Marii Rogowskiej, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, IV - V 1938 R., s. 4, nr kat. 24 [wystawiony jako Matka z dziećmi, olej].
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl