ŚWIĘTY KRZYSZTOF PRZENOSZźCY MAŁEGO CHRYSTUSA PRZEZ RZEKĘ, 1966
Olej, płyta 80 x 58,5 cm Sygnowany l. d.: Wlastimil | Hofman | 1966 Na odwrocie: napis czarną farbą wykonany przez artystę: Oczy Jezuska | na pamiątkę | Andrzejowi
Biografia artysty przy poz. nr 22.
Właścicielem obrazu był ówczesny model pozujący artyście do postaci Chrystusa. Sporządził on notatkę, w której opisał okoliczności, w jakich obraz został namalowany przez długoletniego przyjaciela jego ojca: "W trakcie jednego ze spotkań Pan Hofman wyraził ochotę namalowania mojego portretu, co zresztą bezzwłocznie uczynił. W czasie pracy opowiadał moim rodzicom o swoim pobycie w Jerozolimie i o obrazach, które w tamtym czasie namalował. Wtedy też zaczął się zastanawiać, w jaki sposób mógłby wykorzystać do swojej pracy moje oczy, o których mówił, że mają urodę orientalną. Stanęło na tym, że mam pozować do obrazu pod roboczą nazwą Starzec przenoszący dziecko przez rzekę. Malowanie obrazu trwało tydzień i przez cały czas nie wolno było ani mnie, ani moim rodzicom oglądać efektów pracy Pana Hofmana. Po tygodniu, gdy obraz był skończony, został nam pokazany. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem i pełni zachwytu. Okazało się, że postać starca to autoportret samego Mistrza, a dziecko w koszu miało moje oczy. Zostało to zresztą zaznaczone dedykacją na drugiej stronie obrazu. Na zakończenie spotkania Mistrz oznajmił, że obraz ma tytuł Święty Krzysztof przenoszący małego Chrystusa".
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl