olej, płótno, 252 x 205 cm; sygn. u dołu - Wlastimil Hofman, w prawym dolnym rogu pięcioramienna gwiazda Por.: Mistrz i uczeń. Wystawa prac Jacka Malczewskiego i Wlastimila Hofmana. Katalog, D. A. Rempex, Warszawa 2000, poz. 29.
" W twórczości Hofmana tematyka patriotyczna związana z Polską pojawiła się w okresie I wojny światowej. Obok obrazów będących alegorią odzyskania niepodległości takich jak Polska z 1916, zapewne artystę przejmował problem żołnierskiej śmierci [...] czemu dał wyraz malując w 1930 r. kompozycję, której dał tytuł Dulce et decorum est pro patria mori [...] Prezentowany obraz - drugi o podobnej tematyce obok Nike Legionów z 1920 [...] wydaje się być hołdem złożonym przez twórcę żołnierzom poległym w imię szczytnych celów ..." (Katalog, s. 29).
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl