Olej, tektura; 20,5 x 33,5 cm Sygnowany brązowym olejem l.d.: Wlastimil Hofman 1923
Wlastimil Hofman studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1895-1899 u Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Unierzyskiego. W latach 1899- 1901 uzupełniał studia artystyczne w Paryżu, w Ecole des Beaux-Arts u Jeana Leona Gerome`a. W 1901 powrócił do kraju i wznowił studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego. Był związany z Towarzystwem Czeskich Artystów "Manes", a także Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka"; był także współzałożycielem "Grupy Czterech" - późniejszej "Grupy Pięciu", oraz grupy "Zero". Malował obrazy o tematyce religijnej i rodzajowej, portrety, pejzaże; często przedstawiał postacie i sceny o treściach symbolicznych.
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl