Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HOFMAN Wlastimil | Koronacja Najświętszej Marii Panny

Wlastimil HOFMAN (1881 - 1970)

Koronacja Najświętszej Marii Panny

olej, płótno, 160,5 x 114 cm; sygn. l.d. - Wlastimil `933 / Hofman
Na odwrocie napis odręczny: "Koronacja Najświętszej Marii Panny".
bibl.: E. Dusza, Malarz zapomnianego pejzażu, Londyn 1981

Tym razem Hofman sięga do innego niż zazwyczaj wzoru ikonograficznego, ale jak zwykle, w charakterystyczny dlań sposób, wprowadza elementy świeckie do tematu religijnego. W kompozycji nie nawiązuje do Sacra Conversatione, ale do ikonografii barokowych przedstawień Niepokalanego Poczęcia. Pokazuje Madonnę nie jako wiejską dziewczynę, ale jako dojrzałą kobietę, której twarz przypomina rysy żony artysty, Ady. Towarzyszące jej zwykle dzieci zastępuje typowymi dla swej twórczości figurami aniołków, a postać Madonny opiera o krzew glicynii, chcąc jakby nawiązać do przedstawień Drzewa Jessego. Mocna kolorystyka obrazu, zestawienie szmaragdowej zieleni z błękitem ma w zamyśle malarza wymiar duchowy. "Pragnąłbym jedynie, żebym rozwinąć mógł duchowe skrzydła! Tu jest najszerzej, gdyż wiem, duch nie zginie. Chciałbym go włożyć w moje malowidła, które zostaną po moim odlocie" - słowa te napisał Hofman w 1953 r. jako przesłanie całej swojej twórczości malarskiej (E. Dusza, s. 5).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl