Olej, płyta; 46,5 x 55,5 cm Sygnowany l. d.: Wlastimil | Hofman | 1959 Na odwrocie: napis niebieską kredką: Dziewczynki z bratkami | 48 | ole napis ołówkiem: OLECH AN TARNOWSKIE GÓRY
W wieku 16 lat Wlastimil Hofman rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. W roku 1899 wyjechał na studia do Paryża, gdzie studiował w Ecole des Beaux-Art pod kierunkiem Jeana Leona Gérôme`a. Od 1902 roku zaczął wystawiać swoje prace. W 1905 roku powstała "Spowiedź", która wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie przyniosła mu sławę. Rok 1939 zamknął okres spokojnego życia i zmusił do wojennej tułaczki przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel-Avivu, Jerozolimy. Do Krakowa powrócił w 1946 roku, nie na długo, bo w 1947 roku wyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie zamieszkał w skromnym domku. Po II wojnie światowej Hofman stał się kontynuatorem bogatej tradycji kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Dwie dziewczynki na pierwszym planie zapatrzone są w punkt znajdujący się poza obrazem, przez co zdają się być niemal nieobecne, tak jakby obserwator patrzył na nie zza lustra weneckiego. Wyglądająca na starszą, dziewczynka znajdująca się po prawej stronie ubrana jest w niebieską sukienkę. Jej ręka opiera się na niewidocznym przedmiocie, zaś na ręce spoczywa jej lekko przekrzywiona w lewą stronę głowa. Jasne włosy przyozdobione u góry białą kokardką, spływają łagodnie na ramiona. Dłonie bawią się niebieskim kwiatkiem. Poniżej opartej ręki dziewczynki, na krześle siedzi młodsza dziewczynka z główką subtelnie przekrzywioną w prawą stronę. Większą część tła, zajmuje płaska plama budynku wyrastającego zza pleców dziewczynek, zaś po lewej stronie otwiera się widok na niewielkie kwitnące na biało drzewko oraz - w głębi - dwie wiejskie chaty otoczone intensywna zielenią trawy. Niebo koloru niebiesko-szarego intensyfikuje tajemniczy i nieco melancholijny nastrój całości.
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl