olej/sklejka, 34 x 47 cm sygn. przy prawej krawędzi: Wlastimil Hofman 1941/Tel Aviv na odwrociu autorski napis: Czas jest panem tego świata/Czas jest panem bólu duszy/Czegoż srogi czas nie skruszy/Nad grobami gdy przelata/Książę Niezłomny/Jul. Słowackiego; poniżej: Naczelnemu Wodzowi, Generałowi Broni/Władysławowi Sikorskiemu/w hołdzie Wlastimil Hofman/24/XII 1941/Jerozolima; u góry napis ołówkiem: Chronos
Po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku rozpoczęła się trwająca do 1946 roku wojenna tułaczka Hofmanów. Przez Wołyń i Stambuł artysta wraz z żoną dotarł do Jerozolimy, dalej zaś do Jaffy. Stąd też spotyka się prace Hofmana, na których obok sygnatury znajdujemy nazwę: Jerozolima, Jaffa, Tel Aviv. Są to często pejzaże, widoki miejsc świętych, portrety, a także sceny symboliczne. Oferowane dzieło, zajmuje pośród nich miejsce szczególe. Autoportret malarza z Chronosem, dla którego tło stanowi wojenna pożoga, został stworzony jako osobisty hołd dla generała Władysława Sikorskiego. Przejmującą nostalgią kompozycję artysta opatrzył na odwrociu fragmentem utworu Juliusza Słowackiego oraz dedykacją potęgując jego dramatyczny wyraz.
HOFMAN Wlastimil - także: Hofmann, Hoffman, Hoffmann; Vlastimil, Wlastimil
Urodził się w Karlinie (obecnie dzielnica Pragi). W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyckiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J.L. Gerôme`a. Od 1901 roku kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni L. Wyczółkowskiego. Należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Manes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był współzałożycielem Grupy Pięciu i Grupy Zero. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl