Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZERNER Władysław | Przed krakowską karczmą, 1877 r.

Władysław SZERNER (1836-1915)

Przed krakowską karczmą, 1877 r.

olej/płótno, 51,5 x 107 cm
sygnowany i datowany p.d.: `W Szerner | Monachium 1877`


Estymacja 150 000 - 180 000 zł

LITERATURA: 1) Tygodnik Ilustrowany, 1878, nr 153, s. 352 2) Malarstwo polskie w zbiorach prywatnych, Warszawa 1995, s. 41 (il.) 3) Ewa Micke - Broniarek, Malarstwo polskie. Realizm, naturalizm, wyd. Arkady
W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się studium do tego obrazu przedstawiające drewnianą karczmę w Orońsku. Orońsko było majątkiem należącym do Józefa Brandta (poślubił on w 1877 r. wdowę po Aleksandrze Pruszaku, poprzednim właścicielu tej posiadłości). Władysław Szerner na zaproszenie właściciela często przyjeżdżał do Orońska na plenery malarskie, w czasie których powstawało wiele szkiców i studiów do późniejszych kompozycji.
Władysław Szerner - malarz, ilustrator i rysownik - wychowanek Instytutu Szlacheckiego, od 1862 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Rafała Hadziewicza, Aleksandra Kamińskiego, Christiana Breslauera i Marcina Zaleskiego. W 1865 wyjechał do Monachium i rozpoczął studia w tamtejszej Akademii, m.in. u Alexandra Wagnera, Hermanna Anschütza i Alexandra Strähubera. Przyjaźnił się z Józefem Brandtem, którego dzieła wielokrotnie przenosił na techniki graficzne, reprodukowane później w warszawskich czasopismach "Kłosach? i "Tygodniku Ilustrowanym?. Jemu zawdzięczamy rysunek przedstawiający wnętrze pracowni Brandta pełnej wschodnich dywanów, starej broni, tarcz, elementów strojów, rzędów końskich, siodeł, czapraków, kilimów, teorbanów czy bandurek, które służyły jako rekwizyty przy malowaniu obrazów. Pracownie obu artystów sąsiadowały ze sobą, mógł więc Szerner wykorzystywać potrzebne przy malowaniu przedmioty. Swoim realistycznym malarstwem tematycznie i formalnie nawiązywał do twórczości Brandta. Malował epizody z wojen szwedzkich - liczne zwiady, pochody lisowczyków czy pancernych, potyczki z Tatarami i Kozakami. Malował też polowania i "sceny rodzajowe pełne prawdy i wdzięku; nasze targowice, karczemki, popasy, pochwycone szczęśliwie z natury? (J. I. Kraszewski). Malował motywy krakowskie i obrazy z Huculszczyzny, dokąd często wyjeżdżał. Towarzyszył Brandtowi w podróżach na Ukrainę i Wołyń, bywał w Orońsku, jego majątku pod Radomiem. W latach 1874-1909 był członkiem monachijskiego Kunstvereinu, biorąc brał udział w jego wystawach. Swoje prace nadsyłał także na wystawy do Krakowa, Lwowa i Warszawy. Obrazy artysty cieszyły się zawsze dużym powodzeniem; dzisiaj jeszcze większość z nich znajduje się w prywatnych zbiorach za granicą.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZERNER Władysław
Urodzony w roku 1836. W 1862r. uczęszczał do SSP w Warszawie, a następnie kontynuował naukę w ASP w Monachium u A. Wagnera, M. Anschütza i A. Strähubera. Przyjaźnił się z J. Brandtem, którego poznał w czasie pobytu w Monachium. Podróżował do Wołynia, na Ukrainę i Huculszczyznę. Tematem jego prac były sceny rodzajowe z małych miasteczek, lekka jazda z XVII w. oraz sceny wojskowe i ludowe.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl