brąz, odlew patynowany; średnica 18,3 cm, głęb. 3,5 cm. Warszawa, Firma brązownicza BRACI ŁOPIEŃSKICH (czynna od 1865), odlew - 1 ćw. XX w.
Kolisty medalion z wizerunkiem głowy wieszcza w profilu zwróconym w lewo. Z lewej strony wzdłuż krawędzi wypukły napis: "JULIUSZ SŁOWACKI". Z prawej - ryte daty życia: "1809-1849". Przy dolnej krawędzi sygnatura: "Oleszczyński". Wyżej bity znak odlewni: "BR. ŁOPIEŃSCY / WARSZAWA".
OLESZCZYŃSKI Władysław
Rzeźbiarz, medalier, litograf, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w polskiej rzeźbie. Studiował rzeźbę i rytownictwo na Wydziale Sztuk Pięknych UW (1824). W latach 1826-1830 dzięki stypendium rządowemu kontynuował studia medalierskie i rzeźbiarskie w Paryżu u Davida d`Angers. Po powrocie do Warszawy w 1830 pracował w Mennicy. Brał udział w powstaniu listopadowym, po jego upadku wyemigrował do Paryża, gdzie spędził następnych 25 lat. Związał się z polskimi ośrodkami emigracyjnymi, projektował i wykonywał pomniki Polaków zmarłych na emigracji, współpracował z rzeźbiarzami francuskimi. W 1857 wrócił do Warszawy i zaangażował się aktywnie w życie kulturalne miasta. Dwa lata przebywał we Florencji w poszukiwaniu marmurów dla swych rzeźb (1863-1865). W 1865 na krótko przyjechał do Warszawy, by już w listopadzie powrócić do Włoch, gdzie zmarł. Artysta był autorem monumentalnych pomników, posągów, nagrobków, wykonywał portretowe popiersia, statuetki i medaliony. Wykonał pomniki nagrobne m.in. Maurycego Mochnackiego, Juliusza Słowackiego, pomnik wspólny J.U. Niemcewicza i Karola Kniaziewicza. W 1857 zrealizował dla Poznania pomnik Adama Mickiewicza ( zniszczony w 1940 ). Tworzył liczne medaliony portretowe osób znanych, a także znajomych i przyjaciół.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl