Olej, płótno; 60,4 x 108,7 cm Sygnowany l. d.: Wład Jarocki 905
Obraz Pejzaż z Podhala dowodzi umiejętności malarskich Jarockiego. Koloryt oparty na zestawieniu brązów i zieleni stanowi nawiązanie do cech stylowych malarstwa Młodej Polski, przywodząc tym samym atmosferę jesiennego zmierzchu. Malarstwo minionej epoki miało odtwarzać nie tylko kształty zewnętrzne natury, lecz także jej "duszę-nastrój".
Władysław Jarocki, architekt, malarz, grafik i pedagog. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1902-1906 pod kierunkiem J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego. Naukę kontynuował w paryskiej Académie Julian. Zarówno jako architekt, jak i jako malarz prowadził aktywną działalność artystyczną. Należał m. in. do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i wiedeńskiego stowarzyszenia Secesji. W latach 1921-37 był profesorem krakowskiej ASP. Przyczynił się do założenia czasopisma Sztuki Piękne, wychodzącego w Krakowie; w 1924 został też jego naczelnym dyrektorem. Malował pejzaże, portrety i sceny rodzajowe, często z życia Hucułów.
JAROCKI Władysław
Malarz, grafik, pedagog; ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W latach 1902 - 1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Od 1921 r. był profesorem krakowskiej Akademii, od 1924 r. naczelnym redaktorem czasopisma Sztuki Piękne, organizatorem wystaw i prezesem krakowskiego TPSP. Malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się także grafiką.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl