Olej, tektura; 73,5 x 49 cm Sygnowany p.d.: Wlad. Jarocki
Mając już dyplom inżyniera architekta, uczył się malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1902-06 u Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego) oraz w Académie Julian w Paryżu. Prowadził niezwykle żywą działalność artystyczną, należał do wielu stowarzyszeń twórczych (m. in. do wiedeńskiej Secession od 1909 i do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka"), brał udział w organizowaniu polskich wystaw w USA ( w Carnegie Institute w Pittsburgu). W latach 1921-37 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był także jednym z założycieli i redaktorem naczelnym miesięcznika "Sztuki Piękne". Podobnie jak jego przyjaciele, Fryderyk Pautsch i Kazimierz Sichulski, był zafascynowany folklorem Hucułów, zwłaszcza w początkach twórczości (w latach 1905-08), pó¼niej polskich górali z Podhala. Malował pejzaże, sceny rodzajowe i portrety. Prezentowany obraz, przedstawiający młodą góralkę z Podhala, przypomina sposobem malowania, a zwłaszcza miękkim, płynnym konturem obrazy prezentowane na wystawie w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki w styczniu 1938 roku, a zwłaszcza Juhasa na hali z roku 1936 (Instytut Propagandy Sztuki. Katalog Wystaw Zbiorowych, prac malarskich i rze¼biarskich Xawerego Dunikowskiego i Władysława Jarockiego, Warszawa, styczeń 1932, poz. 31).
JAROCKI Władysław
Malarz, grafik, pedagog; ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W latach 1902 - 1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Od 1921 r. był profesorem krakowskiej Akademii, od 1924 r. naczelnym redaktorem czasopisma Sztuki Piękne, organizatorem wystaw i prezesem krakowskiego TPSP. Malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się także grafiką.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl