technika własna, 57 x 45 cm Na odwrocie nalepka wystawowa "SURREALISM / IN VISUAL ARTS AND FILM / 16.5. - 13.9.1987 / RETRETTI ART CEN-TER, FINLAND"
Jeden z najbardziej znanych na świecie współczesnych artystów polskich. Artysta silnie związany z Zakopanem, gdzie pod kierunkiem Antoniego Kenara ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Dalszą edukację artystyczną podjął w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby. Od 1961 r. członek międzynarodowej grupy "Phases". Jego twórczość charakteryzuje się nietypowymi, niestandardowymi formami wyrazu, czego przykładem są słynne sztandary czy specyficzna metoda tworzenia pomników (wykopywanie formy w ziemi i zalewanie jej zbrojonym betonem). Samolot jest przykładem assemblages, wykonywanych przez niego od 1957 roku. Te kompozycje przestrzenne powstawały przy użyciu różnych przedmiotów wynajdywanych na jarmarkach, często z codziennego życia. Hasior wykorzystywał nie tylko ich formy, ale również znaczenia symboliczne. Powstawały kompozycje o wyrazistej treści, balansujące na granicy artyzmu i kiczu.
HASIOR Władysław
Urodził się w Nowym Sączu, zmarł w 1999 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rżeźby warszawskiej ASP. W latach 1957-68 pracował jako nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem, a w latach 1970-71 jako scenograf w Teatrze Polskim we Wrocławiu i pedagog tamtejszej PWSSP. Znany jest przede wszystkim jako twórca monumentalnych rzeźb i łączonych wraz z ich realizacją akcji efemerycznych - Słoneczny rydwan, Płomienne ptaki, Ogniste ptaki, Płonące sztandary. Równolegle ze Sztandarami i realizacjami monumentalnymi tworzył kameralne rzeźby. W latach 80. i 90. XX wieku tworzył Portrety w technice asamblażu i kolażu. Asamblaże tworzył od 1957 roku. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1965 i 1971 roku, Biennale w Wenecji (1970) i wielu innych prestiżowych międzynarodowych wystawach.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl