Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FILIPIAK Władysław | AKT LEŻźCY, 1936

Władysław FILIPIAK (1908 -1976)

AKT LEŻźCY, 1936

Olej, płótno;
69,5 x 89,5 cm
Sygnowany l.d.: Wł. Filipiak | 1936
Na odwrocie: nalepka Związku Artystów Plastyków w Lublinie z podpisem autora oraz datą: 1937

Malarz związany z Lublinem i Kazimierzem Dolnym. Kolorysta. Uprawiał przede wszystkim malarstwo olejne i akrylowe. Studiował początkowo w lubelskiej filii Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej, a następnie w Krakowie (u Z. Pronaszki). Zadebiutował w roku 1932 portretem żony - Marii na Wystawie Bieżącej Związku Artystów Plastyków w Krakowie. Prezes Związku Artystów Plastyków w Lublinie (od 1936). W czasie wojny uczył w Fachschule w Lublinie. Wykładowca w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie - organizator plenerów malarskich dla uczniów szkoły w Kazimierzu, gdzie zamieszkał w roku 1969. W latach 30-tych i 40-tych malował portrety, akty i martwe natury. Po wojnie także martwe natury oraz pejzaże: Lublina i Kazimierza, w których często przejawiały się abstrakcja formy, dynamizm i swoboda pędzla. Na jego twórczość oddziaływał postimpresjonizm i kubizm (przede wszystkim Cézanne i Picasso), a po wyje¼dzie do Holandii (1957) - sztuka Pieta Mondriana. Na początku lat 60-tych pojawia się w jego twórczości wątek martyrologiczny. Po plenerze w Puszczy Białowieskiej zafascynowany tamtejszą atmosferą - redukuje swoją paletę barwną do dwóch - trzech kolorów, a kompozycje zyskują osiowość i wertykalność. Od roku 1964 tworzy Metaformy - odrealnione i symboliczne figury o kształtach antropomorficznych. W latach 70-tych artysta odchodzi o malarstwa metaforycznego ku swoim tradycyjnym tematom - pejzażowi (Kazimierza), martwej naturze, portretowi. Tworzy także ekspresyjny cykl poświęcony tancerkom. Pojawiają się także w jego twórczości stylizowane bukiety kwiatów. Zachowało się niewiele aktów autorstwa Władysława Filipiaka, choć w wywiadzie udzielonym w 1944 roku artysta twierdził, że akt obok portretu najbardziej go pasjonuje. Prezentowane płótno przestawia leżącą modelkę, wsparta na lewej ręce, tyłem do widza, na tapczanie pokrytym tkaninami. Patrzy przez ramię i kieruje na nas swój wzrok. Spojrzenie widza skupia się na kolczyku kobiety. W tle, na ścianie, zawieszone zostały kotary w kontrastowych kolorach - czerwonym i zielonym.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FILIPIAK Władysław
Malarz związany z Lublinem i Kazimierzem Dolnym. Kolorysta. Studiował początkowo w lubelskiej filii Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej, a następnie w Krakowie (u Z. Pronaszki). Prezes Związku Artystów Plastyków w Lublinie (od 1936). W czasie wojny uczył w Fachschule w Lublinie. Wykładowca w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie - organizator plenerów malarskich dla uczniów szkoły w Kazimierzu, gdzie zamieszkał w roku 1969.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzdanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl