Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BAKAŁOWICZ Władysław | Oświadczyny

Władysław BAKAŁOWICZ (1833-1903)

Oświadczyny

olej, deska 34,5 × 54,8
sygnowany u dołu po prawej: "LBakalowicz" (L misternie wpisane w "B")

Jak zwykle u Bakałowicza, obraz tchnie wytwornością, precyzją rysunku, gładkością faktury ("maniere lisse"). Scena niby XVII-wieczna, rycerz w zbroi, giermek trzyma mu hełm, wnętrze pałacowe, gospodarzem jest dygnitarz w czerni i krezie, panna młoda w wydekoltowanej, atłasowej sukni, dywany, opony na ścianach.

Bakałowicz uczył się w Warszawie, w Gimnazjum Realnym i Szkole Sztuk Pięknych. Malował wówczas wyłącznie kostiumowe sceny z polskiej, historii, krajowe widoki, obrazy ołtarzowe. Zapewne uczestniczył w Powstaniu Styczniowym, bo w 1863 opuścił Polskę, przetartym szlakiem emigrantów udał się do Francji, gdzie już pozostał na stałe. Używał teraz francuskiej formy imienia Ladislas, a "ł" w nazwisku zmienił na "l". Mieszkał w Paryżu, wystawiał wiele - we Francji i poza nią. Także przysyłał stale obrazy do Polski, pokazywano je w Warszawie i w Krakowie. Wszędzie był poszukiwany, chwalony, chętnie kupowany.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BAKAŁOWICZ Władysław
Był ojcem Stefana Bakałowicza także malarza. Naukę rozpoczął w latach 1849-1854 w SSP w Warszawie. W roku 1863 wyjechał do Paryża i osiadł tam na stałe. Źywo uczestniczył w życiu wystawienniczym, głównie w Salonach. Fascynował go koloryt epoki Henryka III Walezego. Malował portrety, ale jego specjalnością były kostiumowe sceny historyczne. Z wielką starannością i dokładnością oddawał stroje i wystrój wnętrz bohaterów swoich obrazów. W latach 1865-1883 wystawiał swoje prace w Salonach paryskich. Jego obrazy można oglądać w TPSP w Krakowie oraz w TZSP w Warszawie. Swą sztukę prezentował także w Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku. Utrzymywał ścisłe kontakty z wystawienniczymi instytucjami w kraju, w Warszawie, Krakowie i Lwowie. We wczesnej fazie swej twórczości uprawiał malarstwo portretowe, rodzajowe i historyczne ("Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna", "Książe Karol Radziwiłł przyjmujący konfederatów barskich"), a także pejzażowe. W Paryżu jego sztuka cieszyła się uznaniem krytyki i powodzeniem wśród publiczności. Zdobył reputację dobrego portrecisty. Przede wszystkim jednak obrazował epizody z dziejów Francji, przedstawiał w teatralizowanej konwencji sceny z czasów Henryka III i Ludwika XII. Wiele nagród i wyróżnień otrzymał za obrazy "Uczta z czasów odrodzenia" (Muzeum Narodowe w Krakowie) i "Lord Buckingham na dworze Ludwika XIII". Przedstawiane przez Bakałowicza dworskie i salonowe sceny były reprezentatywne dla rodzajowego nurtu malarstwa historycznego. Mając znakomicie opanowany warsztat akademicki sugestywnie i z upodobaniem odtwarzał faktury szlachetnych materii barokowych i rokokowych kostiumów, w jakie przywdziewał aktorów umiejętnie upozowanych w bogato wyposażonych wnętrzach.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl