Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BAKAŁOWICZ Władysław | Natchnienie (Portret Aleksandry Potockiej), 1864 ? r.

Władysław BAKAŁOWICZ (1833-1903)

Natchnienie (Portret Aleksandry Potockiej), 1864 ? r.

olej/płótno, 46 x 38 cm
sygnowany l.d.: 'LBakałowicz'
na odwrociu papierowe nalepki z informacjami dotyczącymi obrazu i autora

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Francja
- Sotheby's, 09.03.2006
- kolekcja prywatna, Polska
LITERATURA:
- katalog aukcji Sotheby's, 09.03.2006, poz. 150

Dzięki znajdującej się na odwrociu pracy papierowej nalepce sportretowaną przez Bakałowicza kobietę możemy identyfikować jako Aleksandrę Potocką. Potocka jest postacią, której nie trzeba przedstawiać: właścicielka Wilanowa, zasłynęła nie tylko ze swojego gustu artystycznego i odnowienia warszawskiej rezydencji Potockich, ale również działalności dobroczynnej. Na obrazie Bakałowicza mamy jednak do czynienia z jeszcze inną twarzą arystokratki - twarzą artystki. Malarz przedstawił hrabinę w teatralnej roli. Modelka ubrana jest w białą szatę udekorowaną na piersi pękiem róż. Tytuł obrazu: "Natchnienie" sugeruje, że Potocka została ukazana w kostiumie symbolicznym. W Europie 2. połowy XIX wieku amatorskie spektakle były w towarzystwie bardzo popularne. Wiadomo, że na salonach nie tylko deklamowano poematy, czy inscenizowane poszczególne fragmenty sztuk teatralnych, ale bawiono się również w "żywe obrazy". Obraz jest więc w pewnym sensie dokumentem potwierdzającym charakterystyczną dla tego czasu popularność zabaw kostiumowych, teatralnych przebieraneki pół-amatorskich wystąpień teatralnych. W przypadku Aleksandry Potockiej zainteresowanie tego typu rozrywkami nie powinno dziwić. Już w wieku młodzieńczym arystokratka zdradzała zainteresowania artystyczne. Wiadomo np., że dużo rysowała (zajętą pracą na arkuszu papieru przedstawił ją skądinąd na portrecie Carl Wilhelm Ullrich w 1841 roku), interesowała się muzyka i teatrem.
Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1849-1854. W 1863 r. wyjechał do Francji i na stałe zamieszkał w Paryżu. Wystawiał na paryskich Salonach, uzyskując kilkakrotnie odznaczenia i nagrody oraz w Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku, a także wielokrotnie w kraju - w Warszawie, Krakowie i Lwowie. Początkowo malował widoki miejskie, pejzaże, sceny rodzajowe i obrazy z historii Polski. W Paryżu uznanie i popularność przyniosły mu przede wszystkim sceny z historii Francji, a także kameralne, salonowe kompozycje z pięknymi kobietami w bogatych, zabytkowych wnętrzach.


Podatki i opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BAKAŁOWICZ Władysław
Był ojcem Stefana Bakałowicza także malarza. Naukę rozpoczął w latach 1849-1854 w SSP w Warszawie. W roku 1863 wyjechał do Paryża i osiadł tam na stałe. Źywo uczestniczył w życiu wystawienniczym, głównie w Salonach. Fascynował go koloryt epoki Henryka III Walezego. Malował portrety, ale jego specjalnością były kostiumowe sceny historyczne. Z wielką starannością i dokładnością oddawał stroje i wystrój wnętrz bohaterów swoich obrazów. W latach 1865-1883 wystawiał swoje prace w Salonach paryskich. Jego obrazy można oglądać w TPSP w Krakowie oraz w TZSP w Warszawie. Swą sztukę prezentował także w Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku. Utrzymywał ścisłe kontakty z wystawienniczymi instytucjami w kraju, w Warszawie, Krakowie i Lwowie. We wczesnej fazie swej twórczości uprawiał malarstwo portretowe, rodzajowe i historyczne ("Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna", "Książe Karol Radziwiłł przyjmujący konfederatów barskich"), a także pejzażowe. W Paryżu jego sztuka cieszyła się uznaniem krytyki i powodzeniem wśród publiczności. Zdobył reputację dobrego portrecisty. Przede wszystkim jednak obrazował epizody z dziejów Francji, przedstawiał w teatralizowanej konwencji sceny z czasów Henryka III i Ludwika XII. Wiele nagród i wyróżnień otrzymał za obrazy "Uczta z czasów odrodzenia" (Muzeum Narodowe w Krakowie) i "Lord Buckingham na dworze Ludwika XIII". Przedstawiane przez Bakałowicza dworskie i salonowe sceny były reprezentatywne dla rodzajowego nurtu malarstwa historycznego. Mając znakomicie opanowany warsztat akademicki sugestywnie i z upodobaniem odtwarzał faktury szlachetnych materii barokowych i rokokowych kostiumów, w jakie przywdziewał aktorów umiejętnie upozowanych w bogato wyposażonych wnętrzach.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl