Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HOGARTH William | CZTERY PORY DNIA - PORANEK

William HOGARTH (1697-1764)

CZTERY PORY DNIA - PORANEK

Akwaforta, miedzioryt na papierze 56 x 42 cm (arkusz), 49 x 39,5 cm (odcisk płyty)
Napis l.d. - "Designed by Wm Hogarth", p.d. - "Engraved by T. Cook"
Wydane 1 lutego 1798 r. przez G. G. & J. Robinsona w Londynie.

Kształcił się początkowo w pracowni grawera na srebrze, ale porzucił naukę przed jej ukończeniem i otworzył własną pracownię miedziorytniczą na Covent Garden. Początkowo jego sceny grupowe nie wybiegały poza ówczesne konwencje, z czasem, w miarę jak uwidaczniało się w nich zaangażowanie artysty w życie społeczne miasta, zaczęły nabierać indywidualnego charakteru. Powstawały cykliczne opowieści o wydźwięku moralizatorskim, piętnujące wady angielskiego mieszczaństwa. Większość jego najważniejszych koncepcji miała podwójną realizację - malarską i graficzną. Do najbardziej znanych cykli należą: Kariera nierządnicy (1732), Kariera rozpustnika (1735), Cztery pory dnia (1738), Modne małżeństwo (1745), Cztery stadia okrucieństwa (1751), Lenistwo i Pracowitość. Ponieważ grafiki Hogartha były fałszowane i powielane bez jego zgody, doprowadził do przyjęcia przez parlament w 1735 r. ustawy o ochronie praw autorskich rytowników, czym przyczynił się walnie do podniesienia ich pozycji. W 1753 r. wydał traktat teoretyczny Analiza piękna. Jest uznawany za założyciela nowożytnej narodowej szkoły malarstwa angielskiego.
W swoich grafikach krytykował stosunki społeczne, polityczne, obyczajowość ówczesnej Anglii, zorientowanie na kontynent. Jego artystyczne moralitety, zawierające aluzje do współczesnych wydarzeń, zapełniały postacie łatwe do zidentyfikowania dla ówczesnych londyńczyków. Jako scenerię wielu prac wykorzystywał znane mu miejsca rodzinnego miasta, dzięki czemu powstawała jego prywatna mapa Londynu. Poszczególne sceny, nasycone szczegółami, stanowiące swoisty mikrokosmos, są pełne temperamentu, ironii, znakomicie zaobserwowane.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl