olej, sklejka, 33,8 x 41,5 sygn. p. d.: WILH. / WACHTEL
W l. 1894-1899 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem L. Loefflera i L. Wyczółkowskiego. Naukę kontynuował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni N. Gysisa. Związany był ze środowiskiem artystycznym Lwowa, gdzie od 1900 r. prezentował swe prace na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Eksponował swą sztukę także w Krakowie (od 1901) pokazując sceny rodzajowe, portrety i obrazy o motywach fantastycznych. Przebywał okresowo w Wiedniu i Paryżu (ok. 1911), oraz w Palestynie (1924, 1929, 1932), gdzie osiadł na stałe w 1936 r. Podczas II wojny światowej przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Uznany został za "malarza Państwa Żydowskiego"; już w 1910 r. wydał we Lwowie tekę 14 autolitografii "Pożegnanie z Golusem" przedstawiającą zarówno hebrajskie obyczaje i rytuały religijne jak tragiczny los narodu żydowskiego. Wczesna twórczość Wachtla wpisywała się w nurt europejskiego symbolizmu; repertuar tematyczny artysty obejmował także utrzymane w realistycznej konwencji portrety. Sceny żydowskie współistniały w jego sztuce z malarstwem pejzażowym o post-impresjonistycznej proweniencji, zdradzającym wrażliwość na barwne niuanse i luministyczne efekty. Tego rodzaju obrazem jest oferowana praca ukazująca opustoszały zaułek miejski - nastrojowe, szybko namalowane studium gry światła na ścianach pospolitych domów i listowiu samotnie rosnącego wśród murów drzewa. Melancholijna, nostalgiczna aura jaką ewokuje obraz przywodzi na myśl malarstwo z kręgu École de Paris, tej artystycznej enklawy skupiającej w dużej mierze żydowskich twórców przybywających do Paryża ze środkowej Europy.
WACHTEL Wilhelm
W latach 1895 - 1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem L.Loefflera i L.Wyczółkowskiego, a następnie w Akademii monachijskiej u N.Gysisa. Stale mieszkał we Lwowie. Malował głównie sceny o tematyce żydowskiej - nastrojowe, liryczne portrety, obrazy rodzajowe i kompozycje o tematyce biblijnej. Tworzył olejno i pastelami, zajmował się grafiką (teka Pożegnanie z Golusem). W roku 1935 miał monograficzną wystawę w warszawskiej Zachęcie, na której pokazał blisko 50 prac. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Stanach Zjednoczonych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl