Ornatus Muliebris Anglicanus or the Several Habits of English Woman from the Nobility to Country Woman as they are in these time
akwaforty, 25 sztuk ( pierwsza tytułowa), brak nr 16, wąskie marginesy, wym.: 132 x 70 mm, papier żeberkowy ze znakiem wodnym herbem Amsterdamu (widocznym we fragmentach) sygn. na płycie: W. Hollar, ryciny numerowane na płycie. Oprawa otarta przy narożnikach i na grzbiecie, na wew. stronie okładki okleinowy papier marmoryzowany, blok lekko poluźniony, plansze przyklejone wzdłuż prawego marginesu, ogólny stan bardzo dobry. Sprzedawane razem z pozycją 89a.
"Urodzony w Pradze wybitny grafik i rysownik, uczeń Meriana. Odbył liczne podróże po Niemczech i Europie, wykonując rysunki i grafiki z widokami miast. W 1636 poznał w Kolonii Thomasa Howarda, hrabiego Arundel, na którego służbie pozostał do końca życia i za którego przyczyną Londyn stał się drugą stolicą artysty. Hollar opracował około 2730 płyt akwafortowych, w jego dorobku znajdują się prace o charakterze topograficznym, ilustracje dzieł historycznych i literackich, wysoko cenione serie zwierząt domowych (kotów i psów), muszli i owadów. Studia kostiumologiczne Aula Veneris i Ornatus Muliebris należą do najwybitniejszych dzieł artysty. Obydwie serie są rzadką i poszukiwaną pozycją na rynku antykwarycznym. [Lit.: Parthey G. Wenzel Hollar. Beschreibendes Verzeichniss seiner Kupferstiche. Berlin, 1853; Thieme - Becker, Lipsk, 1924, t. 17.]"
HOLLAR Wenzel
Grafik czeski, pochodzący z Pragi. W 1619 r. wyjechał do Frankfurtu nad Menem, gdzie został uczniem M. Meriana. Podróżował po Niemczech, wykonując rysunki i grafiki z widokami miast, które odwiedzał, m.in. Strasburga, Frankfurtu, Kolonii. Tam poznał T. Howarda, hrabiego Arundel, ambasadora Ferdynanda II, z którym powrócił do Pragi, a następnie udał się do Wiednia i do Anglii, gdzie przybył w 1637 r. Został przedstawiony na dworze Karola I i pozostawał w łaskach króla do 1645 r. Ilustrował w grafice uroczystości z okazji przybycia Marii Medyceuszki do Anglii. Po wybuchu wojny domowej w 1645 r. wraz ze swoim mecenasem T. Howardem schronił się w Amsterdamie, następnie, po objęciu tronu przez Karola II, powrócił do Anglii, jednak nie udało mu się odzyskać dawnej pozycji. W 1655 r. wyprawił się z lordem Howardem w podróż do Afryki z misją wykonania dokumentacyjnych rysunków i grafik. Do końca życia, podobnie jak wcześniej w Niemczech, rysował i rytował widoki miast - Lincoln, Southwell, Yorku. Był mistrzem w technice akwaforty, wprowadził tę sztukę w Anglii. Jego dorobek to nie mniej niż 2730 prac. Kompletna seria stanowi dużą rzadkość antykwaryczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl