olej na płótnie, 45 x 70 cm, sygnowany p.d. "W. Chorembalski" / 1929 r.", na odwrocie na płótnie napisy: "POD ZAWICHOSTEM / WAW. CHOREMBALSKI / WARSZAWA AL. JEROZOLIM. 17 m 26" oraz na krośnie nalepka wystawowa Zachęty z 1931 r., na której nazwa "Rybak"
Malarz warszawski, urodzony w Zawichoście. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie(u S. Lentza i W. Trojanowskiego) oraz w Paryżu. Członek TZSP i Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków. Wystawiał m.in. z grupą Zespół, także w TZSP, a po 1945 r. na Wystawach Okręgowych ZPAP w Warszawie i z grupą Zachęta. Przedstawiał przede wszystkim naturalistyczne pejzaże i sceny rodzajowe w pejzażu (np. Przez zalaną łąkę, Rybak z więcierzami). Wartość zachowanych obrazów zwiększa fakt, że większość prac artysty spaliła się w czasie Powstania Warszawskiego. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się m.in. obraz Rybacy na Wiśle z 1910 r. Na naszym obrazie zwraca uwagę nie tylko scena rodzajowa z rybakiem, ale także realistyczny widok przedwojennych brzegów z okolic Zawichostu.
CHOREMBALSKI Wawrzyniec
Wawrzyniec Chorembalski ukończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych w 1913 r., następnie podjął naukę w École des Beaux Arts w Paryżu. Jego malarstwo mieści się w granicach konwencji sztuki realistycznej. Był członkiem następujących ugrupowań artystycznych: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, grupy "Zachęta", "Zespół". Wiele wystawiał - przed wojną w "Zachęcie", po 1945 r. w wielu miastach Polski. Prace Chorembalskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl