Olej, tektura; 22 x 31,6 cm Sygnowany brunatnym olejem p.d.: W. Brochocki Na odwrocie dwie nalepki: 1. "39617 Autor Brochocki Walery | tytuł Po kwiaty Rodzaj dzieła olejny | Cena Mk 130 Własność Data nadesłania 10/IV 1919" 2. "TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRóLESTWIE POLSKIM | SALON WIOSENNY 1919 R | Autor Walery Brochocki | Tytuł dzieła po Kwiaty | Rodzaj dzieła | Cena marek 130 Marek | (podpis) W. Brochocki"
Walery Brochocki rozpoczął edukację artystyczną w 1866 r. w warszawskiej Szkole Rysunkowej. Po kilku latach wyjechał na studia do Monachium. W 1873 r. na Powszechnej Wystawie w Wiedniu otrzymał medal za obraz "Obozowisko cyganów", co ugruntowało jego pozycję i wzbudziło większe zainteresowanie jego malarstwem. Pod koniec lat 70. artysta przybył do Paryża, gdzie brał udział w licznych wystawach. Przed ostatecznym osiedleniem się w Polsce, co nastąpiło w 1888 r., odbył podróż do Algieru. W kraju Brochocki prowadził ożywioną działalność artystyczną, jego prace regularnie prezentowano w Zachęcie oraz w krakowskim TPSP, współpracował z pismami: "Tygodnik Ilustrowany", "Kłosy", "Biesiada Literacka", "Wędrowiec". Malarstwo Brochockiego zdominowała tematyka pejzażowa. Realistyczne krajobrazy z Podola, Litwy oraz Lubelszczyzny artysta uzupełniał kameralnym sztafażem.
BROCHOCKI Walery
Nauki pobierał w Klasie Rysunkowej w Warszawie u C. Breslauera oraz od 1869r. w ASP w Monachium u A. H. Anschütza. W 1877r. wyjechał do Paryża, gdzie uległ wpływom barbizończyków. W 1888r. zamieszkał w Warszawie. Malował portrety, pejzaże, a także współpracował m.in. z "Tygodnikiem Ilustrowanym" oraz "Kłosami". Odbył podróże do Besarabii, na Podole i Litwę.