olej na płótnie, 42 x 72 cm, sygnowany l.d. "W.T". Na odwrocie trzy kartki wystawowe: (1) uszkodzona z TPSP w Krakowie, z tytułem obrazu, nazwiskiem autora i techniką, (2) w maszynopisie, opatrzona nr 1: "Martwa natura z zielonym dzbanem I / 1934, ol., 42 x 72, wł. Br. Przybosiowej", (3) całkowicie zatarta. Tamże kartka z odręcznym napisem: "Własność / Bronisławy Przyboś / Wwa ul. Armii Ludowej 6-2"
Obraz reprodukowany w Malarstwie polskim między wojnami 1918-1939, Warszawa 1982, tablica 128. "Obrazy z lat 1930-1934 były jednolitą demonstracją wyczulenia Taranczewskiego na barwę i dekoracyjność płynącą z zestawień kolorystycznych. Martwa natura z zielonym dzbanem z 1934 r. stała się pierwszym podsumowaniem tych nowych tendencji (drugą wersję tego obrazu malował Taranczewski w r. 1943) [Maria Kosińska, Wiesław Taranczewski, Warszawa 1960, s. 8-9]". W "Nocie biograficznej" zamieszczonej w tej książce, autorka pod datą 1934 odnotowuje: "Maluje Martwą naturę z zielonym dzbanem (I wersja, wł. B. Przybosiowej), która staje się punktem węzłowym w jego twórczości" (j.w., s. 17).
Urodził się w 1903 r w Czarnkowie, zmarł w 1987 r w Krakowie. Studia w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP w pracowniach F. Pautscha i F.S. Kowarskiego. Pod koniec lat 20-tych przeniósł się do Warszawy. Tu miał debiut w 1932 r na II Salonie IPS . Członek grupy Pryzmat. Po wojnie przebywał w Poznaniu i Krakowie, z którym związał się na stałe. Od młodości interesowała go abstrakcja, w czasie studiów w Krakowie miał kontakty z futurystami. Malował pejzaże, martwe natury, portrety/ był także autorem polichromii w kościołach Najświętszej Marii Panny i Świętego Marcina w Poznaniu/ Początkowo pod wpływem F.S. Kowerskiego, w Paryżu wszedł w krąg koloryzmu, którego paletę barw utrzymywał w następnych latach swej twórczości, choć z mocnym ograniczeniem używanych barw. Kompozycje artysty odznaczały się sprowadzeniem figur bądź przedmiotów do syntetycznego znaku, zachowując funkcję dekoracyjną obrazu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl