Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZYMANOWSKI Wacław | Płacząca (postać z grupy rzeźbiarskiej Pochód na Wawel), 1911 r.

Wacław SZYMANOWSKI (1859 - 1930)

Płacząca (postać z grupy rzeźbiarskiej Pochód na Wawel), 1911 r.

brąz patynowany, wys.: 13 cm, dł.: 18,5 cm
u dołu: `W. Szymanowski` oraz z tyłu znak odlewni: `Wasilewski w WARSZAWIE`
LITERATURA:
Hanna Kotkowska-Bareja, Wacława Szymanowskiego Pochód na Wawel, [w:] Przed Wielkim Jutrem. Sztuka 1905-1918. Materiały Sesji SHS. Warszawa, 1993, s. 261 - 275

Wacław Szymanowski jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarz i malarzy doby modernizmu urodził się w 1859 roku Warszawie, tam też zmarł w 1930 roku. Kształcił się w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona w Warszawie, a następnie w Paryżu, w pracowni Cypriana Godebskiego (1875-1879) oraz École des Beaux-Arts pod kierunkiem Eugene Delaplanche`a (1979 - 1890). Uczył się również malarstwa w akademii monachijskiej. W latach 1895 - 1905 mieszkał w Paryżu. Od 1922 roku mieszkał na stałe w kraju. Około 1876 r. poświęcił się niemal wyłącznie rzeźbiarstwu. W jego wczesnych rzeźbach zaznaczył się wpływ dbałej o detal i realistyczny modelunek estetyki akademickiej. Jednak później, dzięki inspiracji twórczością Constantina Meuniera, a zwłaszcza Auguste Rodina, forma rzeźb Szymanowskiego zaczęła podlegać uogólnieniu, pojawił się płynny, secesyjny kontur oraz szkicowe traktowanie bryły. Ulubionym motywem stosowanym przez artystę stała się asymetryczna, dynamizująca kompozycję forma układająca się w kształt fali. Do wybitnych zrealizowanych dzieł monumentalnych artysty należy Pomnik Artura Grottgera na Plantach w Krakowie (projekt 1898 rok, odsłonięcie w 1903 rok) oraz najbardziej znane dzieło - Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach (projekt - 1908 rok).
Prezentowana rzeźba jest elementem z wielofiguralnej grupy Pochód na Wawel, jednego z najsłynniejszych najsłynniejszego i najdojrzalszego dzieła Szymanowskiego. Od roku 1907 do 1908 powstała koncepcja całej grupy, a w latach 1909 - 1911 stworzył modele i odlewy postaci. Pochód był w zamyśle autora monumentalną, przestrzenną kompozycją składającą się z 52 figur; była to wizjonerską syntezę dziejów Polski, dla której ideową inspiracje zaczerpnął artysta z poematu "Król Duch" Juliusza Słowackiego. W całości rzeźba nigdy nie została wykonana, powstały natomiast liczne gipsowe i brązowe odlewy. "Płacząca" pochodzi z tylnej części korowodu z tzw. Grupy Ludu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZYMANOWSKI Wacław
Najwybitniejszy rzeźbiarz epoki Młodej Polski, twórca m.in. pomnika Chopina w warszawskich Łazienkach. Sportretowany przez Malczewskiego w swojej pracowni na tle Pochodu na Wawel, odlewu fragmentu nagrobka Kazimierza Jagiellończyka i innych rzeźb.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68   tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl